2021-10-29 13:29:34

Filatelistyka to bardzo popularne hobby w naszym kraju. Chociaż większości osób kojarzy się raczej z rozrywką osób starszych, nie jest to do końca prawda. Walory pocztowe zbierają osoby w każdym wieku. Żeby jednak móc realizować to zajęcie, gdzieś te przedmioty trzeba zbywać i nabywać. Nowe znaczki można oczywiście kupić na najbliższej poczcie, co jednak z tymi, które nie są już w obiegu?

Sklepy i skupy filatelistyczne - to stacjonarne placówki, w których można dokonać zakupu, sprzedaży lub wymiany walorów. Ich listę można znaleźć na stronie Polskiego Związku Filatelistów lub po prostu wpisać zapytanie w wyszukiwarkę internetową. Najprawdopodobniej jeden z pierwszych wyników będzie już tym, czego szukamy. W podobny sposób można szukać miejsc, w których chcemy kupić znaczki.

Giełdy filatelistyczne - to spotkania o mniejszej i większej skali. Można na nich kupić, sprzedać lub wymienić swoje przedmioty. Jeśli zupełnie nie wiemy gdzie się odbywają, takie informacje najłatwiej uzyskać w Internecie. Warto też wejść na stronę internetową Polskiego Związku Filatelistów – tam znajduje się lista okręgów lokalnych, działających w Polsce. Ich siedziby są w dużych miastach. Gdy wejdziemy na stronę najbliższego nam lokalizacyjnie okręgu, uzyskamy dane kontaktowe oraz informacje o tym, kiedy regularnie odbywają się spotkania. Jeśli jest to dla nas za daleko, można skontaktować się z przedstawicielem okręgu, aby dowiedzieć czy czasem jakieś koło filatelistyczne nie funkcjonuje w pobliżu nas, co jest bardzo prawdopodobne.

Internet – aukcje i sprzedaż przeniosły się przede wszystkim do Internetu. Zakupów i sprzedaży można dokonać na popularnych serwisach aukcyjnych. Należy jednak pamiętać, aby jak najrzetelniej przedstawić swoją ofertę. Każdy z klientów ma prawo do wystawienia opinii. Jeśli nasze produkty nie będą zgodne z opisem, komunikacja z nami będzie utrudniona czy będziemy opóźniać wysyłkę, nabywca na pewno nie omieszka się tego napisać. Podobnie w drugą stronę – jeśli będziemy uczciwi i mili, prawdopodobnie wystawi nam pozytywny komentarz, co w przyszłości zachęci kolejne osoby do zakupów u nas.

Fora internetowe – tutaj możemy uzyskać pomoc od osób bardziej doświadczonych od nas. Mogą mieć informacje o spotkaniach, o których nie ma wiadomości w sieci. Nie wszyscy potrafią lub chcą korzystać z uroków Internetu i mają do tego prawo, stąd nie wszyscy organizatorzy spotkań umieszczają w nim informacje. Może jednak przekazać je osoba postronna, wiedząca o tym, gdzie i kiedy spotkanie ma np. jakieś koło pasjonatów.

Zanim jednak spróbujemy sprzedać nasze walory, musimy znać ich wartość. Jeśli podamy kwotę zbyt wysoką to po prostu ich nie sprzedamy, jeśli zbyt niską, możemy później żałować. Jak wyceniać znaczki opisaliśmy już kiedyś w TYM ARTYKULE i serdecznie zachęcam do zapoznania się z nim. Być może pomoże też zorientowanie się w cenach sklepowych do czego zachęcam TUTAJ.

 

 

 Źródła:

https://www.kzp.pl/index.php?artykul=han-gsg


Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.