2019-07-16 07:57:09

Nie ma szacunkowych danych, co do liczby wyemitowanych znaczków pocztowych w Polsce, czy na świecie. Jednak wiadomo, że tylko nieliczne z nich stanowią jakąkolwiek wartość dla kolekcjonerów filatelistów. Ma wpływ na to wiele czynników, które stanowią dość unikalną wiedzę posiadaną m.in. przez specjalistów. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci w wycenie i podpowiedzą jak, sprzedać znaczki pocztowe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zrobić to w najlepszy sposób.


Usuń z kolekcji uszkodzone egzemplarze

Jeśli Twoja kolekcja posiada znaczki pocztowe, które są uszkodzone, bardzo zabrudzone czy po prostu na pierwszy rzut oka widzisz, że jakość znaczka pozostawia wiele do życzenia, usuń je. Ten kto wycenia znaczki pocztowe robi to bardzo skrupulatnie i poświęca temu zajęciu dużo czasu, dlatego też szanuj osobę, której zlecisz te zadanie. Filateliści nie mają dobrego zdania o kimś kto próbuje wciskać buble i takie działanie może wyeliminować nas w oczach potencjalnych nabywców.


Internetowe katalogi znaczków pocztowych

W Internecie jest mnóstwo katalogów znaczków, które pomogą ci w ich wycenie. Mamy tu działy i poszczególne kategorie, więc jeśli zastanawiasz się, jak wycenić znaczki pocztowe zagraniczne to spróbuj to zrobić właśnie poprzez taką stronę. Pamiętaj, aby ustawić jak najwięcej filtrów, gdyż wyszukiwanie stanie się dokładniejsze oraz zajmie zdecydowanie mniej czasu.


Sprawdź wartość w katalogu Fishera

Jeśli interesuje cię konkretna cena za dany znaczek pocztowy to najlepiej jest zajrzeć do katalogów Fischera. Wydane są aż dwa tomy, w których znajdziesz proponowane oszacowanie wartości danych egzemplarzy. Dzięki temu zyskasz wskazówki, które pozwolą ustalić ci jak cenną kolekcję posiadasz i czy sprzedaż pojedynczych egzemplarzy jest w ogóle opłacalna.


Skorzystaj ze specjalistów

Wielu znawców znaczków pocztowych prowadzi swoje punkty nie tylko stacjonarnie, ale ich usługi są także dostępne w sieci. Tym sposobem możesz zaprezentować swoje zbiory specjaliście w dziedzinie filatelistyki nie wychodząc z domu. W razie potrzeby możesz udać się do niego osobiście. Jest to wiarygodny sposób wyceny i dość obiektywny, dlatego warto go rozważyć już na samym początku.


Wyceniaj całą kolekcję a nie pojedyncze sztuki

Jeśli jesteś zdecydowany na sprzedaż swoich okazów, pamiętaj o tym, aby nie rozdzielać całej kolekcji i nie próbować sprzedawać znaczków pojedynczo. Dlaczego? Otóż takie działanie prowadzi do zdekompletowania kolekcji czy też roczników poszczególnych egzemplarzy. W konsekwencji cała kolekcja zdecydowanie traci na wartości. Metoda sprzedawania pojedynczych znaczków pocztowych sprawdza się tylko w przypadku unikatów, które same w sobie mają sporą wartość. W innym razie takie działania są dość niepolecane.


Które znaczki są najcenniejsze?

Najcenniejsze znaczki to takie których w obiegu jest jak najmniejsza ilość.  Wartość znaczka określają jego stan oraz popyt, czyli ile osób chce w danym momencie kupić konkretny egzemplarz. Im więcej osób tym cena będzie wyższa. Często ceny katalogowe nie oddają rzeczywistej wartości znaczków, gdyż tak naprawdę może być on wart tyle, ile dany kupiec jest w stanie za niego zapłacić.


Najdroższe znaczki świata

Jest na świecie kilka egzemplarzy, o których marzy nie tylko filatelista, gdyż ich wartość rynkowa jest ogromna. Należą do nich między innymi:

·         Three-Skilling Yellow znaczek o nominale trzech szylingów pochodzący z 1855 r., który zamiast zielonego nadruku ma żółty. Jego cena na aukcji w 1996 r. wynosiła 2,3 mln dolarów.

·         Błękitny Mauritius to zestaw dwóch znaczków z podobizną królowej Wiktorii, w kolorach pomarańczowym i błękitnym. Wyemitowane przez brytyjski rząd Mauritiusa w 1847 r. Ich cena to 2,2 mln dolarów.

·         Inverted Jenny to słynny błędnodruk, czyli znaczek z błędem drukarskim popełnionym w czasie produkcji. Widnieje na nim samolot Curtiss JN-4 nadrukowany do góry nogami. Szacunkowa cena znaczka to 1 mln dolarów.

Jeżeli chcesz poznać więcej najbardziej wartościowych znaczków pocztowych zajrzyj do naszego artykułu - "Najdroższe znaczki pocztowe świata"

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.