2019-06-20 12:42:15

Znaczki pocztowe – ile kosztują?


Cena znaczków pocztowych wydawanych przez Pocztę Polską i będących w obiegu to koszt od kilku do kilkunastu złotych. To, ile należy zapłacić za znaczek zależy przede wszystkim od rodzaju przesyłki, to z kolei od wagi i formatu. Jednak znaczki, które budzą największe zainteresowanie wśród pasjonatów kosztują o wiele więcej. Niektóre osiągają kwoty nawet kilku milionów dolarów…


Najdroższe znaczki – przegląd


Najdroższe znaczki pocztowe świata to prawdziwe filatelistyczne skarby. Są unikatowe, a czasami niosą za sobą także mniej lub bardziej mroczne historie. Poniżej lista najcenniejszych znaczków pocztowych świata.


Znaczek Penny BlackPenny Black


Penny Black to pierwszy znaczek pocztowy na świecie. Wydany został dokładnie 6 maja 1840 roku w Wielkiej Brytanii. Przedstawia brytyjską królową Wiktorię, ma wartość jednego pensa i czarny kolor. Jego wydanie na zawsze zmieniło i udoskonaliło usługi pocztowe, a sam znaczek jest jednym z najbardziej pożądanych wśród kolekcjonerów. Nieużywany może być wart ponad 3 tysiące dolarów, używana wersja około 200 dolarów.


Hawaiian MissionariesZnaczek pocztowy Hawaiian Missionaries


To pierwsze znaczki wydane w 1851 roku w Królestwie Hawajów. Noszą nazwę „Misjonarze”, ponieważ zostały znalezione na korespondencji misjonarzy, którzy pracowali na wyspach. Należą do jednych z najdroższych walorów filatelistycznych ze względu na swoją rzadkość. Do dnia dzisiejszego przetrwała tylko garstka z nich. Ich wartość to od 225 tysięcy dolarów do 760 tysięcy dolarów.


Znaczek pocztowy U.S. Franklin Z-GrillU.S. Franklin Z-Grill


To amerykański znaczek, który został wydrukowany w 1867 roku. W obiegu nie był zbyt długo, zaledwie kilka tygodni. Znaczek Z-Grill jest jedna wyjątkowy. Wykonany został specjalną metodą grill, która została opracowana w Stanach Zjednoczonych w celach zabezpieczenia przeciwko oszustom. Jest to wzór przypominający piramidę wytłoczony na papierze stempla, który po użyciu zostaje zniekształcony. Znaczki tego oznaczane były literami alfabetu, od A do Z. U.S. Franklin Z-Grill, pomimo ostatniej litery alfabetu w nazwie, został wprowadzony do obiegu jako pierwszy. Istnieją tylko dwa jego egzemplarze. W 1988 roku cena znaczka osiągnęła kwotę 930 tysięcy dolarów.The British Guiana 1-Cent Magenta


Znaczek pocztowy wydany w Gujanie Brytyjskiej w 1856 roku. Swoją historię zawdzięcza przypadkowi, gdyż dostawa znaczków brytyjskich, których używano powszechnie, opóźniła się. W związku z tym postanowiono wydrukować znaczki zastępcze, które były dodatkowo podpisywane przez urzędnika poczty (w celach zabezpieczenia przed podrobieniem).Na świecie istnieje tylko jeden jego egzemplarz, który na aukcji zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku zapłacono prawie 9,5 milionów dolarów. Jest to absolutnie najdroższy walor filatelistyczny na świecie. Co ciekawe, wykonany jest na słabej jakości papierze, przycięty oktagonalnie, a także kasowany.


Mroczna historia ze znaczkiem pocztowym w tle

Poprzednim właścicielem obecnie najdroższego znaczka pocztowe na świecie był multimilioner DuPont, który był prawdziwym pasjonatem filatelistyki. Jego kolekcja była jedną z najpotężniejszych, a zarazem najdroższych. Zgromadził w swoich zbiorach bardzo dużo unikalnych znaczków pocztowych, którym poświęcał bardzo wiele swojej uwagi. Z czasem jednak zaczął prowadzić bardzo wystawne i mocno ryzykowne życie. Uzależnienie od alkoholu i narkotyków sprawiło, że dopuścił się morderstwa swojego przyjaciela. Za te zbrodnię resztę swojego życia spędził w więzieniu, a jego bogata kolekcja do 2017 roku pozostawała w banku.


Three-Skilling YellowThree-Skilling Yellow

Przed słynną aukcją w Stanach Zjednoczonych najdroższym znaczkiem był znaczek pocztowy Three-Skilling Yellow. Walor filatelistyczny powstał w 1855 roku w Szwecji. Swoją unikalność zawdzięcza błędowi drukarskiemu – właściwe znaczki pocztowe są koloru niebiesko-zielonego, ten natomiast jest barwy żółtej. Jest jedynym istniejącym egzemplarzem, a do 2017 roku był najdroższym walorem filatelistycznym na świecie – 2,3 miliona dolarów.


Najdroższe znaczki pocztowe – podsumowanie

Wartość każdego ze znaczków pocztowych rośnie z roku na rok, a same walory filatelistyczne traktowane są jako towar luksusowy. Zaopatrywanie się w drogie znaczki może być traktowane jako inwestycja, aczkolwiek przez wielu pasjonatów filatelistów ich zakup ma bardziej hobbystyczną naturę. Na zakup tego typu walorów nie każdy może sobie pozwolić, dlatego początkującym filatelistom zaleca się na początek zdecydowanie mniejsze inwestycje.

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.