Brak znaczków w koszyku
Dawna nazwa straży pożarnej to straż ogniowa. Do głównych zadań strażaków, oprócz walki z potężnym żywiołem, jakim jest pożar, należy m. in. usuwanie skutków klęsk żywiołowych czy katastrof. Znaczki kolekcjonerskie ze strażą pożarną ukazują codziennie czynności, z którymi w tym zawodzie ma się do czynienia.
Znaczki pocztowe ze strażą pożarną – zakres działań
Na znaczkach ze strażą pożarną zobaczyć można strażaków uczestniczących w akcjach biologiczno-chemicznych lub poszukiwawczych polegających na wydobywaniu ludzi z zawalonych budynków. Strażacy ukazani są także podczas działań ratownictwa radiologicznego, wodnego i technicznego, a skupienie na ich twarzach wynikające z wykonywania tych trudnych zadań dobrze widoczne jest na kolekcjonerskich znaczkach pocztowych. W internetowym sklepie filatelistycznym Znaczkopol dostępne są również znaczki pocztowe z samochodem strażackim. Wielki czerwony wóz na znaczkach budzi podobny szacunek, co pojazd jadący na sygnale w rzeczywistości.
Straż pożarna znaczki pocztowe – poznaj historię tego zawodu
Początkowo zakres działań straży pożarnej ograniczał się wyłącznie do zmagań z ogniem. Stopniowo jednak obowiązki strażaków zaczęły się zwiększać i dziś mają oni do czynienia niemal z każdym rodzajem klęsk żywiołowych. W sklepie filatelistycznym znaczkopol znajdziesz również znaczki pocztowe z ogniem. Najstarszym znanym oddziałem strażackim jest rzymska formacja wojskowa Militia Vigilum. Jej członków nazywano Wigilami. Specjalizowali się oni w gaszeniu pożarów na terenie Rzymu. Formacja ta została założona w 6. roku naszej ery przez cesarza Oktawiana Augusta.
Straż pożarna na znaczkach pocztowych – patron strażaków
Patronem wszystkich strażaków jest św. Florian. Wspomina się go 4 maja i wtedy właśnie obchodzone jest święto strażaka. Charakterystycznym atrybutem św. Floriana jest naczynie z wodą służące do gaszenia ognia – zgodnie z legendą tym naczyniem ocalił palącą się wioskę. Co ciekawe, św. Florian nie jest patronem wyłącznie strażaków, ale wszystkich zawodów związanych z ogniem – hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy.