Filtrowanie znaczków

  • do
Masz pytania?

Większość odpowiedzi na nutujące Ciebie pytanie znajduję się w zakładce POMOC.
Jeśli Twoje pytanie wykracza poza zgromadzoną bazę pytań zapraszamy do kontaktu po przez formularz lub telefonicznie.

Znaczki pocztowe Samoloty

Samoloty

Lotnictwem nazywamy wszelkie zagadnienia, które związane są z maszynami powietrznymi. Wyróżniamy lotnictwo cywilne oraz lotnictwo wojskowe. Niektóre modele samolotów odegrały w historii poszczególnych państw kluczową rolę. Znany Dywizjon 303, który brał udział w Bitwie o Anglię, figuruje w kulturze jako symbol odwagi. Nie dziwi fakt, że aerofilatelistyka jest jedną z najpopularniejszych rodzajów filatelistyki, nie tylko wśród mężczyzn.

Aerofilatelistyka

Wszystkie znaczki, obecne w tej kategorii, posiadają motywy związane z lotnictwem. Mowa tutaj o statkach powietrznych i kadrach z lotniczych imprez. Niektóre ze znaczków wydane zostały dla poczty lotniczej. Wśród naszych kolekcji walorów filatelistycznych dotyczących aerofilatelistyki znajdziesz również znaczki pocztowe z balonami lotniczymi oraz znaczki pocztowe z helikopterami.

Samoloty na znaczkach pocztowych

Samolotem nazywa się załogowy bądź bezzałogowy statek powietrzy, który jest zdecydowanie cięższy od powietrza. Pomimo swojej ogromnej masy jest w stanie utrzymywać się w powietrzu za sprawą nieruchomych skrzydeł. Prędkość, która jest niezbędna do poziomego poruszania się wytwarzana jest przez silniki.

Ludzie od zawsze fascynowali się lataniem. Można powiedzieć, że pierwszą próbę podjęli mitologiczni Dedal i Ikar. Ich zmagania kontynuował, w późniejszych czasach, Leonardo da Vinci czy Otto Lilienthal. Za twórców samolotu można uznać dwóch Amerykanów – braci Orville, którzy w XIX wieku skonstruowali szybowiec z napędem. Pierwszy przelot trwał zaledwie 12 sekund.

Silnik odrzutowy to zasługa brytyjskiego inżyniera Franka Whittle’a, który w latach 30. XX wieku stworzył jego projekt. Pierwszy samolot, w którym znalazł się tego typu silnik, był niemiecki Heinkel He 178. W czasie II Wojny Światowej pojawiły się odrzutowce brytyjskie i amerykańskie. Obecnie, samoloty odrzutowe są w stanie pokonać barierę prędkości dźwięku.

Linią lotniczą, która jako pierwsza uruchomiła transport samolotowy była amerykańska firma ST. Petersburg-Tampa Airboat Line, natomiast pierwszy polski port lotniczy w Polsce powstał na warszawskim Polu Mokotowskim po I wojnie światowej.

Historia lotnictwa jest niezwykle bogata. Pierwszy lot samolotem stanowi przełomowe wydarzenie w dziejach ludzkości. Znaczki pocztowe z samolotami upamiętniają te wydarzenia i pozwalają na ich wyobrażenie. Samoloty na znaczkach pocztowych pojawiają się także przy okazji Święta Wojska Polskiego, stąd w naszej kolekcji posiadamy znaczki pocztowe z szybowcami oraz znaczki pocztowe z samolotami wojskowymi

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.