Brak znaczków w koszyku
Znaczki pocztowe – esperanto i inne języki
Język to system znaków służących do przekazania informacji, nakazów oraz emocji. Jest on nieodłącznym elementem kultury i cywilizacji. Nieustannie ewoluuje i zmienia formę jednak nadal pozostaje czymś zupełnie naturalnym dla wszystkich ludzi. Język łączy ludzi lecz jednocześnie stanowi barierę. Pośród licznych języków etnicznych narodziło się dziecko Zamenhofa – język esperanto mający na celu pokonać wszelkie przeszkody komunikacyjne. Język esperanto na znaczkach pocztowych pojawił się w wielu krajach nie tylko Europy, ale całego świata. Prześledzenie sposobu jego prezentacji graficznej może być niezwykle ciekawe z perspektywy antropologicznej i kulturowej. Najczęściej jednak na znaczkach pocztowych z esperanto pojawia się postać jego twórcy, czyli Ludwika Zamenhofa.
Język esperanto – znaczki pocztowe
W 2017 roku w setną rocznicę śmierci twórcy tego języka Białostocki Ośrodek Kultury zorganizował wystawę filatelistyczną na której prezentowane były zbiory Mieczysława Marczaka i Franciszka Skrypko. Z okazji ustanowionego przez UNESCO Roku Ludwika Zamenhofa prezentowane były znaczki kolekcjonerskie esperanto z całego świata. Wyeksponowana na wystawie „Esperanto w filatelistyce” kolekcja jest największą w Polsce.
Poczta Polska również postanowiła w wyjątkowy sposób uczcić postać Zamenhofa i postanowiła wprowadzić do obiegu walor filatelistyczny jakim była kartka, na której zastosowano specjalny datownik. Karta wydana została dokładnie 12 kwietnia 2017 roku w dwóch polskich miastach: Białymstoku i Słupsku. Przez miesiąc można było przesłać do Urzędu Pocztowego kartki i znaczki kolekcjonerskie esperanto z całego świata, aby zostały ostemplowane. Po tym czasie datownik znalazł się w Lublinie i był dostępny dla pasjonatów filatelistyki przez cały rok.