Filtrowanie znaczków

  • do
Masz pytania?

Większość odpowiedzi na nutujące Ciebie pytanie znajduję się w zakładce POMOC.
Jeśli Twoje pytanie wykracza poza zgromadzoną bazę pytań zapraszamy do kontaktu po przez formularz lub telefonicznie.

Znaczki pocztowe Herby / Heraldyka / Symbole

Herby / Heraldyka / Symbole

Herbami nazywane są znaki rozpoznawcze stanowiące swego rodzaju wyróżnik dla osoby, rodziny, rodu, miasta, państwa, korporacji czy organizacji kościelnej. Bardzo często na znaczkach pocztowych z herbami znaleźć można chociażby niebiesko-biały herb papieski Jana Pawła II z tiarą, dwoma kluczami świętego Piotra oraz złotą literą „M” w rogu oznaczającą Maryję.

Herby opisuje się w taki sposób, aby wyłącznie na podstawie opisu dany herb można było narysować. Opisywanie herbów to inaczej blazonowanie. Herby opisuje się od strony rycerza trzymającego tarczę – to oznacza, że prawa strona herbu jest lewą stroną na rysunku. Na znaczkach pocztowych z herbami znajdziesz nie tylko najpopularniejsze herby rycerskie, ale także państwowe, miejskie, chłopskie oraz mieszczańskie.

Symbole na znaczkach pocztowych

Symbol charakteryzuje się tym, że ma jedno znaczenie dosłowne oraz wiele znaczeń ukrytych. Oznaczenia te są umowne. Przykładowym symbolem na znaczkach pocztowych może być lew, który jest nie tylko zwierzęciem, ale także symbolizuje gniew, siłę i władzę. Na znaczkach kolekcjonerskich z symbolami pojawia się między innymi znak Polski Walczącej, czyli dwie połączone litery „P” i „W” oznaczające „Polskę” i „walkę”.

Polskie herby i symbole na znaczkach pocztowych

Polski herb, czyli biały orzeł w koronie na czerwonym tle pierwszy raz pojawił się na znaczkach pocztowych w XIII wieku. Następnie do XVII wieku orzeł na tarczy herbowej musiał dzielić miejsce z Pogonią Litewską (srebrnym jeźdźcem w zbroi siedzącym na koniu i trzymającym w dłoniach miecz oraz tarczę). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości niemal na każdym znaczku pocztowym z herbem pojawiał się wizerunek orła. Podczas II wojny światowej orła białego zastąpił czarny niosący w szponach symbol swastyki. Orzeł biały bez korony powrócił na znaczki pocztowe z symbolami już w 1944 roku. Po wojnie herby na znaczkach pocztowych pojawiały się na przykład przy papieżu Janie Pawle II (sprawdź znaczki pocztowe z Janem Pawłem II) czy prymasie Stefanie Wyszyńskim.

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.