Brak znaczków w koszyku
Wydawać by się mogło, że kolekcjonowanie znaczków to proste hobby niewymagające żadnych specjalnych umiejętności. Nic bardziej mylnego – do tego zajęcia wymagane są duże pokłady cierpliwości i samozaparcia. Zakup znaczków pocztowych w karnetach lub wybór kilku pojedynczych egzemplarzy nie sprawi, że od razu staniesz się filatelistą.
Skąd wziął się pomysł na zbieranie znaczków pocztowych
Kolekcjonowanie znaczków pocztowych zaczęło się w momencie wydrukowania pierwszego znaczka – był nim tak zwany Penny Black wydany w 1840 roku w Wielkiej Brytanii. Jego nazwa wywodzi się z czarnej barwy oraz ceny wynoszącej 1 pens. Do dziś znaczek ten uznawany jest za jeden z najdroższych i najcenniejszych egzemplarzy.
Jak zbierać znaczki pocztowe
Znaczki pocztowe zbierać należy zgodnie z przemyślanym wcześniej systemem. Oczywiście, możesz kolekcjonować wszystkie znaczki, które Ci się podobają, jednak filateliści zalecają, aby kierować się określoną tematyką (np. fauna, flora, kosmos itp.) lub zbierać egzemplarze wyłącznie z jednego kraju lub w wybranym kształcie.Posiadamy m.in. szeroką kolekcje polskich znaczków pocztowych.
Jeśli jesteś początkującym zbieraczem znaczków, to nie będą Ci potrzebne żadne specjalne narzędzia. Wystarczy, że swoją niewielką kolekcję będziesz przechowywał w kopercie lub pudełku. Jeśli jednak zainteresujesz się filatelistyką na tyle mocno, że będziesz chciał poświęcić jej cały swój wolny czas, to pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest zakup klasera. W tym specjalnym albumie przechowuje się kolekcje znaczków po to, aby chronić je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i z dumą móc je prezentować innym filatelistom. Równie przydatnymi akcesoriami przy kolekcjonowaniu znaczków pocztowych w karnetach lub pojedynczych będzie lupa (pozwoli dojrzeć ważne szczegóły niewidoczne gołym okiem) oraz pęseta (dzięki niej będziesz mógł obracać znaczki bez obaw o uszkodzenie ich).
Znaczki kolekcjonerskie w karnetach – pamiątka z siatkarskich Mistrzostw Świata
Znaczki wydawane w dzisiejszych czasach są niezwykle cenne dla kolekcjonerów, zwłaszcza jeśli są nietypowe lub mają jakieś błędy drukarskie. Równie pożądane są znaczki kolekcjonerskie w karnetach wydawanych z okazji rocznicy lub ważnego wydarzenia. Przykładem znaczków pocztowych w karnetach jest arkusz 16 znaczków przedstawiających polskich siatkarzy, którzy w 2018 roku w mistrzostwach świata w piłce siatkowej zdobyli złoty medal, pokonując w finale Brazylijczyków 3:0.