Filtrowanie znaczków

  • do
Masz pytania?

Większość odpowiedzi na nutujące Ciebie pytanie znajduję się w zakładce POMOC.
Jeśli Twoje pytanie wykracza poza zgromadzoną bazę pytań zapraszamy do kontaktu po przez formularz lub telefonicznie.

Znaczki pocztowe Psy

Lista aktywnych filtrów

Psy

Znany nam pies domowy to udomowiona forma wilka szarego, ssaka drapieżnego z rodziny psowatych (Canidae). Od czasu jego udomowienia powstało wiele ras psów, znacznie różniących się morfologią oraz ich cechami użytkowymi. Rasy pierwotne powstawały głównie w wyniku presji środowiskowej. Rasy współczesne natomiast uzyskano w wyniku doboru sztucznego.

Psy na znaczkach pocztowych

Znaczki pocztowe z psami dostępne w sklepie Znaczkopol przedstawiają psy domowe podzielone na różne rasy. Należą one do kategorii znaczki pocztowe fauna w podkategorii znaczki pocztowe ssaki jako zwierzęta domowe. Stanowią cenne zdobycze dla miłośników tych czworonogów. Szczególnie fanów ulubionych ras.

Psy w zbiorach filatelistycznych

Obraz psa w filatelistyce pojawił się obok pierwszego znaczka pocztowego w Anglii w 1840 roku. Była to postać całostki pocztowej czyli tzw. koperty Mulread’ego. Od tego momentu ten czworonóg gości na znaczkach pocztowych jako serie bądź egzemplarze pojedyncze. Możemy spotkać wizerunki poszczególnych ras psów lub jako motyw w sztuce.

Często pies jest elementem kasownika okolicznościowego zarówno z okazji wystaw psów rasowych, jak też różnego typu imprez okolicznościowych. Pies jest znakiem zodiakalnym w kalendarzu chińskim, co w 1994 i 2006 roku zostało wykorzystane przez poczty na świecie. Pies na znaczku pocztowym rok rocznie pojawia się w kilkunastu krajach. Prym w kasownikach wiodą Stany Zjednoczone, Niemcy i Francja.

Psy na znaczkach kolekcjonerskich w Polsce

Polska emitowała serie z psami w następujących latach: 1963 (w tym znaczek, na którym znajduje się błąd w pisowni), 1969, 1989, 2002 i 2006, z okazji Światowej Wystawy Psów Rasowych organizowanej po raz pierwszy w Polsce, w Poznaniu. Pierwszy polski znaczek z wizerunkiem psa ukazał się w 1938 roku z okazji V Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej w Warszawie.

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.