Znaczki pocztowe Latarnie morskie / Światła Nawigacyjne

Latarnie morskie / Światła Nawigacyjne

W dzisiejszych czasach latarnie morskie widoczne są głównie na znaczkach pocztowych, pocztówkach lub w roli magnesów. Kiedyś jednak pełniły niezwykle ważną funkcję, a mianowicie wysyłały statkom różne sygnały – najczęściej świetlne, czasem też radiowe, a w czasie gęstej mgły – dźwiękowe. Latarnie obsługiwane były przez latarników. Najsłynniejszy literacki latarnik to polski emigrant polityczny Skawiński, bohater wydanej w 1881 roku noweli Henryka Sienkiewicza.

Latarnie na znaczkach pocztowych – świetliste punkty na morzu

Zanim wymyślono latarnie morskie, statki znajdujące się na morzu ostrzegano ogniem rozpalanym na skałach lub unoszonym do góry za pomocą żurawia. Obecnie w Polsce i na świecie znaleźć można nieczynne już latarnie będące jednak obiektami turystycznymi. W naszym kraju najsłynniejsze latarnie morskie znajdują się na Helu oraz w Świnoujściu. Latarnia morska w tym mieście ma około 300 schodów i 65 metrów wysokości. Wykonano ją z cegły w 1857 roku.

Znaczki pocztowe z latarniami morskimi znajdującymi się w Polsce

Latarnie morskie świecą światłem nawigującym orientującym. Ten rodzaj światła pozwala w przybliżeniu określić pozycję statku znajdującego się na morzu. W sklepie filatelistycznym Znaczkopol znajdziesz między innymi znaczki pocztowe z latarnią morską świecącą właśnie światłem nawigacyjnym. Bardzo ciekawą propozycją znaczków pocztowych z latarniami morskimi jest piękny komplet przedstawiający cztery najbardziej znane w Polsce latarnie. Obiekty te znajdują się w Krynicy Morskiej, Gąskach, Niechorzu oraz Stilo.

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.