2020-08-17 17:52:29


Aktualny cennik Poczty Polskiej – czego o nim nie wiesz?


Cennik Poczty Polskiej może wydawać się dokumentem nudnym i niespecjalnie wartym uwagi. Zwykła tabelka z nazwami przesyłek i ich ceną. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co tak naprawdę oznacza, że Wasz list zostanie nadany jako polecony priorytet? Kiedy przesyłkę warto nadać jako list a nie paczkę i dlaczego jedne przesyłki idą do nas trzy dni, a niektóre aż tydzień, skoro odległość nadania jest podobna? Te i inne zagadki związanie z cennikiem Poczty Polskiej wyjaśni Wam nasz artykuł.Zaczniemy od konkretów, czyli cen za poszczególne, najczęściej wybierane przesyłki. Od kwietnia 2019 roku w Polsce obowiązuje cennik Poczty Polskiej, zgodnie z którym ceny za przesyłki wynoszą:

LISTY ZWYKŁE:

waga do 350g: gabaryt A – 2,6 zł, gabaryt B – 3,75 zł

  waga od 350 do 1000g: gabaryt A – 3,7 zł, gabaryt B – 4,75 zł

  waga od 1 do 2 kg: gabaryt A – 6,3 zł, gabaryt B – 7,3 zł


LISTY PRIORYTETOWE:


  waga do 350g: gabaryt A – 3,2 zł, gabaryt B – 5,1 zł

  waga od 350 do 1000g: gabaryt A – 4,5 zł, gabaryt B – 7,1 zł

  waga od 1 do 2 kg: gabaryt A – 8,8 zł, gabaryt B – 10,9 zł

LISTY POLECONE EKONOMICZNE:


  waga do 350g: gabaryt A – 5,2 zł, gabaryt B – 9,8 zł

  waga od 350 do 1000g: gabaryt A – 5,9 zł, gabaryt B – 10,8 zł

  waga od 1 do 2 kg: gabaryt A – 8,5 zł, gabaryt B – 12,6 zł

LISTY POLECONE PRIORYTETOWE:

  waga do 350g: gabaryt A – 6,8 zł, gabaryt B – 10 zł

  waga od 350 do 1000g: gabaryt A – 7,2 zł, gabaryt B – 11 zł

  waga od 1 do 2 kg: gabaryt A – 11 zł, gabaryt B – 14,5 zł


Teraz wyjaśnimy kilka pojęć z cennika. Co to znaczy, że list jest zwykły? Dlaczego panie w okienku proponują nam wysyłkę poleconym priorytetem, a kiedy warto decydować się na list polecony ekonomiczny?

Jaka jest różnica między listem poleconym a zwykłym?


List polecony to taka przesyłka, którą listonosz dostarcza bezpośrednio do odbiorcy. Podczas odbioru listu poleconego pracownik Poczty Polskiej ma obowiązek uzyskać potwierdzenie odbioru listu. Potwierdzeniem takim jest oczywiście odręczny lub elektroniczny podpis odbiorcy. Jeżeli zdarzy się, że osoby, do której nadaliśmy listo polecony, nie ma pod adresem na kopercie, listonosz zostawia awizo.
Pewnie każdemu i każdej z nas zdarzył się przypadek, że czekaliśmy na ważny list, a listonosz nie zadzwonił do drzwi, tylko od razu zostawił awizo w skrzynce na listy. Co wtedy?

Sytuacje, w których listonosz jest uprawniony do awizowania przesyłki bez próby osobistego kontaktu dozwolone są w kilku przypadkach. Oto one:

- przesyłka jest nierejestrowana

- kształt i gabaryt przesyłki nie pozwalają jej umieścić w skrzynce pocztowej

- w grę wchodzi przekaz pieniężny o kwocie wyższej niż 5 200 zł netto

W każdym innym przypadku takie zachowanie listonosza należy zgłaszać jako reklamację przez stronę internetową Poczty Polskiej lub w pobliskiej placówce.

List polecony to przesyłka rejestrowana, a to oznacza, że jego drogę od nadawcy do odbiorcy można sprawdzić, ponieważ została zapisana. Obie strony posiadają też dowody nadania i odbioru przesyłki – to bardzo ważne, gdy w grę wchodzą np. ważne listy urzędowe, które zaginęły. Dzięki dowodowi nadania możemy ubiegać się o odszkodowanie od Poczty Polskiej.

List nadany jako zwykły nie ma cech, które wymieniliśmy przy liście poleconym. Taką przesyłkę wrzuca się do skrzynki pocztowej, a jej droga do nadawcy nie zostanie nigdzie zapisana. To oznacza, że w przypadku zagubienia nie będziemy mieli podstawy dowodowej do ubiegania się o odszkodowanie.

Ile trwa doręczenie poszczególnych rodzajów przesyłek?

Zgodnie z informacjami na stronie internetowej Poczty Polskiej doręczenie przesyłek trwa odpowiednio:

dla priorytetów to następny dzień roboczy po dniu nadania (D+1) pod warunkiem nadania do godziny 15:00

dla przesyłek ekonomicznych to trzy dni robocze po dniu nadania (D+3)

Poczta Polska zastrzega jednak, że podane wyżej terminy dostarczenia przesyłek nie są gwarantowane. Przesyłki idą dużo dłużej, jeśli zostaną nadane za granicę. Ważny jest też czas,w którym nadajemy przesyłkę. Okres przedświąteczny to czas, kiedy dostarczenie naszych listów i paczek ulega zdecydowanemu wydłużeniu.

Co to są gabaryty przesyłek?

Na pewno zauważyliście, że w cenniku Poczty Polskiej poza wagą przesyłki, podany jest też jej gabaryt oznaczony literami A i B. Gabaryty służą do określenia całkowitego rozmiaru przesyłki, co z kolei pomaga oszacować jej koszt nadania. Kiedy znasz gabaryt swojej przesyłki, łatwiej będzie Ci wybrać najlepszą dla Ciebie formę przesyłki.

Gabaryty paczek:

Gabaryt A to taki, w którym maksymalne wymiary paczki nie przekraczają 60x50x30cm. Pierwsza wartość to maksymalna długość paczki, druga to jej średni bok a ostatnia najkrótszy bok. Jeżeli Twoja paczka choćby w jednym z tych parametrów przekroczy podane wartości, zostanie zakwalifikowana przez Pocztę Polską jako gabaryt B. Co ważne, gabaryt B ma swoje ograniczenia. Największa paczka, którą nadamy gabarytem B to taka, w której suma długości i największego obwodu mierzonego w innym kierunku niż długość jest mniejsza niż 3 metry. Ponadto, długość paczki nie może przekraczać 1.5 metra.

A jakie są gabaryty listów?

W cenniku Poczty Polskiej również listy mają swoje gabaryty. Gabaryt A dla listów oznacza, że list nie może przekroczyć wymiarów 2x32.5x23 cm. Pierwsza wartość to grubość listu, druga to długość koperty a trzeci – jej szerokość. Jeżeli Wasz list w którejkolwiek wartości przekroczy te widełki, zostanie zaliczony przez Pocztę Polską jako gabaryt B. Oczywiście, gabaryt B też ma swoje ograniczenia: list o gabarycie B nie może przekroczyć w długości koperty 60 cm, a suma jego boków nie może być większa niż 90 cm. Każda większa przesyłka jest kwalifikowana przez Pocztę Polską jako paczka. Trzeba też pamiętać, że maksymalna waga litu nie może przekroczyć 2 kg.

Pamiętajcie! Drobne przedmioty czasami warto nadać jako list, a nie paczkę i wtedy za taką przesyłkę zapłacimy mniej. Wystarczy, że nasza przesyłka zmieści się w wytycznych, o których napisaliśmy wyżej.

Przesyłki z zadeklarowaną wartością.

Często wybieraną usługą, szczególnie przed Świętami, jest przesyłka z zadeklarowaną wartością. Zadeklarowana wartość przesyłki to rodzaj ubezpieczenia, które chroni nas przed kradzieżą, zniszczeniem lub niedostarczeniem wartościowej przesyłki, na przykład prezentu. Maksymalnie, możemy ubezpieczyć nasza przesyłkę na kwotę 70 tysięcy złotych (dotyczy to przesyłek krajowych i zagranicznych). Dla takich przesyłek cennik wygląda następująco:

PACZKA EKONOMICZNA:

  waga do 1 kg: gabaryt A – 15 zł, gabaryt B – 17 zł

  waga do 2 kg: gabaryt A – 17 zł, gabaryt B – 18 zł

  waga do 5 kg: gabaryt A – 20 zł, gabaryt B – 21 zł

  waga do 10 kg: gabaryt A – 26 zł, gabaryt B – 27 zł

PACZKA PRIORYTETOWA:


  waga do 1 kg: gabaryt A – 16 zł, gabaryt B – 17,5 zł

  waga do 2 kg: gabaryt A – 18 zł, gabaryt B – 19 zł

  waga do 5 kg: gabaryt A – 20,5 zł, gabaryt B – 22 zł

  waga do 10 kg: gabaryt A – 26,5 zł, gabaryt B – 27,5 złCennik znaczków pocztowych – co musisz wiedzieć.

Dla znaczków krajowych, stosuje się cennik jak poniżej:

Znaczek formatu S dla przesyłki ekonomicznej – 3,30 zł

Znaczek formatu S dla przesyłki priorytetowej – 4,10 zł

Znaczek formatu S dla przesyłki poleconej – 5,90 zł

Znaczek formatu S dla przesyłki poleconej priorytetowej – 8,40 zł

Cennik podaliśmy dla formatu S, pozostałe można znaleźć w konfiguratorze, który znajduje się na stronie Poczty Polskiej. Przypomnijmy, że format S dla znaczka pocztowego oznacza, że przesyłka, którą nadajemy musi zmieścić się do koperty C5 i nie może przekraczać wagi 0.5 kg.

Jak widzicie, cennik Poczty Polskiej rządzi się pewnymi prawami i warto je znać, choćby po to, by móc bezpiecznie zaoszczędzić na przesyłce.

Cennik poczty polskiejŹródło:https://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2013/10/Cennik-usług-powszechnych-w-obrocie-krajowym-i-zagranicznym-3.pdf

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.