2021-09-17 17:16:56

                Za powstaniem pierwszego znaczka kryje się bardzo ciekawa historia. Już w XVII wieku wprowadzono stałe opłaty za usługi pocztowe, pokrywał je jednak odbiorca, który nie zawsze był ku temu skłonny. Rowland Hill, pracownik poczty brytyjskiej był kiedyś świadkiem próby dostarczenia listu pracownicy karczmy, w której akurat jadł posiłek. Dziewczyna przez dłuższą chwilę oglądała przesyłkę, a następnie stwierdziła że nie stać jej na odbiór i odmówiła jej przyjęcia. Zrobiła to także, gdy Hill uprzejmie zaproponował pokrycie kosztów.

                Rowlanda zdziwiło to zachowanie i kontynuował rozmowę z kobietą. Ta w końcu wyjawiła, że ma w Londynie narzeczonego, z którym wymyślili szyfr, aby oszczędzać na poczcie. Mianowicie po przyjrzeniu się kopercie, wiedziała co ukochany zamierza jej przekazać, bo zawarty na niej był ustalony wspólnie kod. Stąd długo ją oglądała, przed oddaniem kurierowi. W tym momencie urzędnik pomyślał, że w taki sposób kombinować mogło więcej osób.

                W 1837 roku opublikował raport, w którym omówił problem i jednocześnie przedstawił jego rozwiązanie. Projekt zakładający przeniesienie kosztów dostarczenia przesyłek na nadawcę. Stworzył również propozycję wyglądu pierwszego oznaczenia symbolizującego uiszczenie opłaty. Sam pomysł reformy został przyjęty, jednak pierwszym znaczkiem na świecie został ten, stworzony przez Henry’ego Courbould’a. Skopiował on grafikę z medalu projektu William’a Wyon’a.

                Znaczek nazwano „Penny Black” i wydano go 1.05.1940 roku. Do powszechnego użytku trafił 5 dni później. Potocznie nazywano go czarną jednopensówką, z powodu kwoty, którą trzeba było za niego uiścić. Na grafice widniała ówcześnie panująca królowa Wiktoria Hanowerska. Umieszczono także litery kontrolne, które różniły się w zależności od arkusza, na którym zostały wydane. Łączny nakład wyniósł 68 808 000 sztuk.

                Pomysł sprawdził się znakomicie. Już 3 lata później Szwajcaria i Brazylia wprowadziły do swojego systemu pocztowego znaczki. Za ich przykładem szły kolejne kraje, takie jak, Stany Zjednoczone, Mauritius czy Bermudy i wiele, wiele innych. W Polsce za sprawą decyzji Zarządu Okręgu Pocztowego Królestwa Polskiego, pierwszy znaczek wyemitowano 1 stycznia 1860. Został nazwany „Polska 1”. Widniał na nim 2-głowy orzeł rosyjski z orłem białym na piersi. Walor był dwukolorowy i widniał na nim nominał: ,,za łót 10 kop”. Oznaczało to, że za każdy list, który ważył 1 łut (około 13 gramów), należało zapłacić 10 kopiejek. Wcześniej przez 2 lata na tym terenie korzystano ze znaczków rosyjskich.


Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Penny_Black

https://historiaposzukaj.pl/wiedza,obiekty,1177,obiekt_znaczek_pocztowy.html

https://muzeum.wroclaw.pl/blog-post/penny-black-czyli-krotka-historia-znaczka-pocztowego/
Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.