Brak znaczków w koszyku
Nagroda Nobla jest przyznawana najwybitniejszym przedstawicielom nauki oraz życia społecznego. Wynalazca dynamitu wypowiedział ostatnią wolę, w której postanowił ufundować nagrodę mającą na celu docenienie wybitnych naukowców oraz pomoc w dalszym rozwoju ich badań. Nagroda Nobla co roku przyznawana jest w takich dziedzinach nauki, jak fizyka, chemia oraz fizjologia i medycyna. Przedstawiciele humanistyki mogą otrzymać nagrodę w dziedzinie literatury, natomiast działacze społeczni, aktywiści lub politycy nagradzani są Pokojową Nagrodą Nobla. Otrzymanie Nagrody Nobla oznacza znalezienie się wśród najbardziej zasłużonych dla nauki oraz ludzkości po wsze czasy.
Nagroda Nobla na znaczkach pocztowych – polscy nobliści
Polska może pochwalić się sześcioma wybitnymi osobowościami, które otrzymały to wyróżnienie. Dwukrotnie otrzymała je Maria Skłodowska-Curie (w dziedzinie fizyki w 1903 roku oraz w dziedzinie chemii w 1911). Czworo polskich noblistów otrzymało Literacką Nagrodę Nobla – byli to Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz oraz Wisława Szymborska. Sprawdź walory filatelistyczne w kategorii: znaczki pocztowe pisarze i poeci. Natomiast Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał były prezydent Lech Wałęsa. Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją znaczków pocztowych z politykami.
Skromną, aczkolwiek niezwykle cenną formą uhonorowania tych wybitnych Polaków jest umieszczenie ich wizerunków właśnie na znaczkach pocztowych. Znaczki i całostki pocztowe ukazujące podobizny lub fotografie polskich noblistów to kolekcja kilkudziesięciu egzemplarzy stanowiących o dorobku polskiej nauki oraz kultury.
Nagroda Nobla na znaczkach pocztowych z całego świata
Nobliści to wybitne jednostki, które mają kluczowy wpływ na rozwój nauki, literatury, a także losy świata. W związku z tym ich podobizny pojawiają się na znaczkach pocztowych w niemal każdym państwie globu. Znaczki z noblistami ukazują się przy okazji ogłoszenia kolejnych laureatów czy rocznic ich urodzin. Aby zobrazować to, jakie wybitne jednostki znajdują się w gronie noblistów, wystarczy wspomnieć choćby Alberta Einsteina, Martin Luther King czy Dalajlama XIV.