2023-01-16 22:43:11

Decyzja Nr 1 Ministra Aktywów Państwowych z dnia 20 stycznia 2023 roku, dotyczy zmiany planu emisji znaczków pocztowych na rok 2023. Dwie planowane emisje nie pojawią się, w dwóch zmieniona będzie ich ilość oraz zaplanowano zupełnie nowe wydania.


Osoby, które planowały zakup znaczków pocztowych w tematach "Wystawa Światowa EXPO 2023 w Buenos Aires" oraz "

Dinozaury

" niestety będą zawiedzione. Te tematy zostały usunięte z planu emisyjnego na rok 2023. Walory z EXPO miały pojawić się w styczniu, a te poświęcone wymarłym gadom w listopadzie w aż trzech wersjach.


W styczniu zamiast światowej wystawy z Argentyny pojawi się znaczek poświęcony Mikołajowi Kopernikowi z okazji 550 rocznicy urodzin. Wcześniej w tym temacie miała być tylko jedna emisja - lutowa. W tematyce "Owady Pożyteczne" zamiast sześciu walorów pojawią się tylko dwa. Na szczęście dodatkowych emisji będzie dużo więcej niż tych anulowanych bo aż osiemnaście. 


Mikołaj Kopernik


W kwietniu spodziewać możemy się znaczków poświęconych Emilowi Korytko. Z wykształcenia był etnografem, który pracował na terenie Słowenii. Poznawał nie tylko kulturę tego państwa, ale i popularyzował w nim polskie osiągnięcia, tradycje i dokonania. Był również działaczem i powstańcem. Obok postaci Emila Korytko w kwietniu na znaczkach pocztowych upamiętnione zostaną ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.


W kolejnym miesiącu planowane są 3 emisje. Pierwszą związana będzie z papieżem Pawłem VI i jego roli sekretarza nuncjatury apostolskiej w Polsce. W drugiej przybliżona zostanie nam tematyka Polskich Karpat Wschodnich, a w trzeciej motywem będzie 100-lecie Polskiego Związku Łowieckiego. W czerwcu w Krakowie rozpoczną się III Igrzyska Europejskie i to one uświetnią swoim motywem jeden z walorów. Na drugim pojawi się Kanał Augustowski - powstały w latach 1824–1839 alternatywny, okrężny szlak wodny łączący Wisłę z Bałtykiem.


Filatelistyczny lipiec wzbogacony zostanie o dwie postacie kobiece. Na pierwszym dodanym w planie emisyjnym walorze pojawi się nasza noblistka Wisława Szymborska. Na drugim Jadwiga Zamoyska - chrześcijańska działaczka i wolontariuszka, która zajmowała się krzewieniem wiary oraz propagowaniem edukacji. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny. W sierpniu dodano jedną emisję znaczków. Zadedykowana została amerykańskim pilotom, którzy w 1920 roku brali udział w obronie Lwowa.
Jadwiga Zamoyska


We wrześniu dzięki dodanym do planu emisji znaczkom, dowiemy się więcej o odsieczy wiedeńskiej. Pojawi się również znaczek pocztowy poświęcony XXIII Ogólnopolskiej Wystawie Filatelistycznej. Październik wzbogacony zostanie o temat 800 lat Reguły Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz Różaniec. W listopadzie swoje 75-lecie będzie świętować nasza kulturowa perełka Zespół Mazowsze i to on pojawi się na jednej z emisji. Drugim dodatkowym wydaniem listopadowym będzie znaczek dedykowany Generałowi Kazimierzowi Sosnkowskiemu. Trzeci wspominać będzie Bitwę pod Chocimiem. W grudniu zaplanowana jest jedna dodatkowa emisja poświęcona 100. rocznicy urodzin Wiesława Chrzanowskiego.Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Emil_Korytko

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jadwiga_Zamoyska

https://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n82-n8254

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-resortowe/zmiana-decyzji-w-sprawie-okreslenia-rocznego-planu-emisji-znaczkow-38560223

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.