2022-08-01 18:15:36

Pierwsze Europejskie Igrzyska Akademickie odbyły się 13-23 lipca 2012 roku w mieście Kordoba w Hiszpanii. W sportowej rywalizacji wzięli udział przedstawiciele 32 państw, w łącznej liczbie 2 583 osób. Z założenia zawody miały odbywać się co dwa lata, jednak w 2020 przesunięto wydarzenie, które miało odbyć się w Serbii z powodu pandemii. Ostatecznie w 2021 roku również go nie zorganizowano.

Igrzyska wznowiono w dniach 17-30 lipca 2022 roku w Polsce w Łodzi. Wzięło w nich udział prawie 5 000 studentów z 37 krajów i 400 różnych uczelni. W ogólnej klasyfikacji medalowej pierwsze miejsce zajęli studenci z Polski, a najlepszą uczelnią został Yeditepe University z Turcji. W zawody zaangażowanych było wielu znamienitych sportowców takich, jak Kajetan Duszyński, Marcin Gortat, Dorota Banaszczyk, Adam Kszczot, Euzebiusz Smolarek, Artur Partyka, Kamil Majchrzak oraz zawodniczki i zawodnicy takich drużyn jak PGE Skra Bełchatów, ŁKS Commercecon Łódź czy MUKS Widzew Łódź.

Wydarzenie nie polegało tylko na samym sporcie. Było okazją do integracji studentów z różnych państw, edukacji oraz pokazania piękna naszego kraju. Zorganizowano również paradę w rytmie samby, przypominającą słynne, brazylijskie fety w Rio de Janeiro. Kolejne Europejskie Igrzyska Akademickie odbędą się na Węgrzech. To przedstawicielom tego państwa rektor Politechniki Łódzkiej, przekazał flagę Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego, w dniu zakończenia Igrzysk.

Maskotką Europejskich Igrzysk Akademickich w Łodzi został jednorożec Eugenio (EUGenio – nawiązując do angielskiej nazwy zawodów European University Games ). To on znajduje się w centralnej części znaczka pocztowego poświęconego zawodom. Postać ta została wybrana z 5 zaakceptowanych przez Radę Konkursową i przedstawicieli Politechniki Łódzkiej projektu, w głosowaniu internautów. Mityczny zwierz ukazany jest na tle w kolorystyce różowo-fioletowej. W górnej części grafiki projektu Tomasza Wochny widnieje nominał waloru „8 zł” oraz napis „EUROPEJSKIE IGRZYSKA AKADEMICKIE W ŁODZI”. Z lewej pionowo „MASKOTKA IGRZYSK EUGENIO”, z prawej „POLSKA”. Na dole oznaczenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i rok emisji 2022. 

Znaczek pocztowy wydany z okazji Europejskich Igrzysk Akademickich 2022


Technika druku to offset na papierze fluorescencyjnym. Nakład 126 000, na arkuszach sprzedażnych po 9 sztuk. Każdy znaczek ma wymiary 31,25 x 43 mm. Zostały wprowadzone do obiegu dwa dni przed rozpoczęciem Igrzysk – 15.07.2022 roku.

 

 

 

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/European_Universities_Games

https://regiony.rp.pl/sport/art36791561-europejskie-igrzyska-studentow-w-lodzi-polska-uczelnia-na-podium?fbclid=IwAR1DIMI4JbcouDMRHAMS4E3U20LA33yv00aIjJbp_iozz9Gm5lZL6VKyrJo

https://eug2022.eu/pl/eug-2022/

https://eug2022.eu/pl/aktualnosci/jednorozec-maskotka-eug-2022/

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.