2022-09-26 21:16:30

Elizabeth Alexandra Mary (Elżbieta II) urodziła się w Londynie 21 kwietnia 1926 roku. Jej rodzicami byli Elżbieta Bowes-Lyon oraz Jerzy VI. Już w dniu narodzin była trzecia w kolejce do brytyjskiego tronu po księciu Walii Edwardzie i ojcu. Z tego powodu już od dziecka była przygotowywana do objęcia w przyszłości tego stanowiska. Dbano również o to aby była obecna medialnie i w świadomości poddanych. Na przykład w wieku 3 lat znalazła się na okładce magazynu „Times”.


Brytyjskie znaczki z Królową Elżbietą II z 1991 rokuGdy zmarł Jerzy V na tron wstąpił książę Edward. Nie otrzymał jednak zgody na to aby poślubić dwukrotną rozwódkę Wallis Simpson. Wybrał miłość i zrezygnował z przejętej po ojcu władzy. Obowiązek ten przeszedł na jego brata, a zarazem ojca Elżbiety. W 1934 roku kobieta poznała swojego przyszłego męża Filipa. Był on synem arystokratki Alicji Battenberg i księcia Andrzeja Greckiego. Do ślubu doszło 20 listopada 1947 roku w Opactwie Westminsterskim. Łącznie para miała 4 dzieci: Karola (aktualnego króla Karola III), Annę, Andrzeja i Edwarda.

6 lutego 1952 roku zmarł jej ojciec, a ona została ogłoszoną królową. Rok później zmarła jej matka, której życzeniem było aby nie było to powód do przełożenia koronacji córki. Do tej doszło 2 czerwca 1953 roku. Elżbieta II panowała do dnia swojej śmierci, która nastąpiła 8 września 2022 roku, w szkockiej posiadłości Balmoral. Była najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkie Brytanii i wedle znanych danych najdłużej panująca kobietą na świecie.


walor pocztowy z 1987 roku z Saint Vincent i Grenadyny


Jako że pod panowaniem brytyjskim znajdowało się i znajduje wiele państw oraz terytoriów, postać Elżbiety znalazła się na miliardach znaczków pocztowych. Wiele z nich też po prostu uszanowało jej sylwetkę. Znaleźć ją można na walorach z takich państw czy wysp jak Togo, Czad, Vanuatu czy Wyspa Man. Są to zwykle znaczki z czasów obecnych jak i za początków jej panowania. Wiele z nich można znaleźć w naszym sklepie filatelistycznym znaczkopol.pl

 

 

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/El%C5%BCbieta_II

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.