2022-03-25 10:39:47

Ukraina jest państwem w Europie Wschodniej. Jej stolicą i zarazem największym miastem jest Kijów leżący nad rzeką Dniepr. Jej powierzchnia wynosi 603 700 km², a przed rosyjskim atakiem posiadała populację na poziomie ponad 41 000 000 obywateli. Językiem urzędowym jest ukraiński z rodziny języków wschodniosłowiańskich. Ustrój panujący w Ukrainie to demokracja, a jej najważniejszym dokumentem jest konstytucja. Aktualnie panującym prezydentem jest Wołodymyr Zełenski, premierem Denys Szmyhal, a przewodniczącym Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk.

Ukształtowanie terenu Ukrainy w większości składa się ze stepów i wyżyn. Długość jej granic wynosi 7340 kilometry. Graniczy z Polską, Słowacją i Węgrami od zachodu. Od południa są to Mołdawia i Rumunia oraz Morze Czarne i Morze Azowskie. Na północnym wschodzie i wschodzie z Rosją. To właśnie ten kraj pod rządami Władimira Putina rozpoczął 24 lutego 2022 roku inwazję na Ukrainę. Jest to kontynuacja rozpoczętej 20 lutego 2014 roku przez Federację Rosyjską wojny hybrydowej i minimum takich zdarzeń jak aneksja Krymu i wojna w Donbasie.Z powodu rosyjskiej agresji z Ukrainy uciekły już miliony osób. Z dnia na dzień ich zwykłe życie, w większości przypadków całkiem podobne do naszego, zmieniło się w piekło. Musieli porzucić wszystko co mieli: prace, domy, przedmioty, na które ciężko pracowali i z narażeniem życia próbować przedostać się poza granicę kraju. Część została i z wielką odwagą i poświęceniem bronią ojczyzny przed najazdem wroga. Jak zwykle w trudnych chwilach Polacy się zjednoczyli. Odsuwając na chwilę wewnętrzne spory natychmiastowo rozpoczęli akcje pomocowe dla Ukrainy. Tysiące osób nie tylko wpłaciło pieniądze na zbiórki czy kupiło żywność, ale bezinteresownie przyjęło uchodźców pod swój dach.

Wsparcie Ukrainie okazywane jest na wszelkie możliwe sposoby, jakie ludzie są w stanie dokonać. Również Poczta Polska postanowiła okazać solidarność na wyemitowanych 25 marca 2022 znaczkach pocztowych. Na ich grafice widnieją dwie ręce w uścisku. Jedna pomalowana jest w barwy polskie, druga w ukraińskie. Pod nimi napis w 2 językach: „JESTEŚMY Z WAMI”. Tłem jest satelitarny widok na kraje. Autorem projektu jest Paweł Myszka. Znaczki zostaną wydrukowane techniką rotograwiurową na papierze fluorescencyjnym w formacie 31,25 x 25,5 mm i w nakładzie 3 000 000 egzemplarzy. Na każdym arkuszu sprzedażnym znajdzie się 100 sztuk (10 x 10). Nominał każdego to priorytetowy S. 

 

Źródła:

https://www.poczta-polska.pl/sklep/kolekcje-filtelistyczne/nowosci/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukraina

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_rosyjsko-ukrai%C5%84ska_(od_2014)

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.