2019-06-18 06:46:36

Filatelistyka to rodzaj hobby. Polega na kolekcjonowaniu wszelkich walorów pocztowych – znaczków, kopert czy całostek. Nie jest to jednak zwykłe „zbieranie znaczków”. Filatelistyka to pasja i dokładność w ich badaniu i studiowaniu każdego fragmentu przedmiotu. W obszarze zainteresowań filatelistów znajdują się nie tylko walory, które zostały wydane przez Pocztę Polską, ale także te, które pojawiły się w obiegu w innych państwach całego świata.


Filatelistyka – hobby z tradycjami


Nie za często mówi się o filatelistyce. Przez wielu uznawane jest za hobby zapomniane. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że filatelistyka dalej prężnie się rozwija, a znaczki pocztowe wystawiane na prestiżowych aukcjach osiągają często niebotyczne sumy. Zamiłowanie do kolekcjonowania walorów filatelistycznych wynika najczęściej z ogólnej pasji do zbieractwa różnych przedmiotów, a czasami też jest kontynuacją poczynań ojców czy dziadków. Nie wiem, czy zauważyłeś, że używam formy męskiej – z góry zakładam, że filatelistami są najczęściej mężczyźni. Być może tak było, ale jest to dość stereotypowe podejście do tematu. Obecnie wśród pasjonatów znajdziemy także przedstawicielki płci pięknej. Zatem jeżeli jesteś kobietą, wybacz, ale dla zachowania spójności tekstu chciałbym pozostać przy trybie zwracania się do odbiorcy płci męskiej.


Historia filatelistyki


Filatelistyka, jako hobby, narodziła się stosunkowo niedawno, bo w połowie XX wieku (dla porównania: numizmatyka narodziła się w XIV wieku). Jest ona jedną z najmłodszych dziedzin kolekcjonerstwa, jednak w bardzo szybkim tempie stała się jedną z najważniejszych i najbardziej popularnych. Nie trudno się domyślić, że powstała wraz z wprowadzeniem do obiegu pierwszego znaczka pocztowego. Miało to miejsce dokładnie 6 maja 1840 roku w Wielkiej Brytanii. Znaczek nazywał się  Penny Black i przedstawiał brytyjską królową. Natomiast słowo filatelistyka zostało wypowiedziane pierwszy raz przez francuskiego kolekcjonera Herpin’a w 1864 roku.


Filatelistyka – pasja i zrozumienie


Filatelistyka to nie jest zwykłe zbieranie znaczków. Filatelistyka to przede wszystkim umiejętność ich systematyzowania oraz chęć studiowania ich historii. Ta dziedzina kolekcjonerstwa wymaga ogromnej wiedzy teoretycznej nie tylko na temat historii danych walorów, ale także wszelkich zasad ich przechowywania i grupowania.Filatelistyka - czym jest?


Filatelistyka – jak zacząć?


Filatelista to człowiek, który wkłada w swoją kolekcję wiele pasji, energii i wiedzy. Jest szczerze zainteresowany historią poszczególnych znaczków i stara się opracowywać swoją kolekcję według założonego przez siebie klucza. Aby zostać filatelistą trzeba przede wszystkim być zainteresowanym tym rodzajem hobby. Być na bieżąco ze wszelkimi nowinkami, poszukiwać znaczków unikatowych i z zaangażowaniem inwestować w cenne walory. Wiadomo, że każdy filatelista musiał od czegoś zacząć. Dlatego, jeżeli interesują Cię znaczki pocztowe, datowniki czy koperty – nie zwlekaj i już dziś zacznij swoją przygodę z filatelistyką! W sieci na pewno znajdziesz mnóstwo informacji na temat poszczególnych znaczków, a dodatkowo ich zakup nie przysporzy Ci wielu kłopotów. Szczególnie, że możesz to zrobić chociażby tutaj.


Filatelistyka – jak zbierać znaczki?


Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie Jak zbierać znaczki? Każdy z filatelistów opracowuje swój klucz kolekcjonowania walorów filatelistycznych i konsekwentnie podąża w kierunku spełnienia swoich założeń. Najlepiej, gdy kolekcja jest spójna i nieprzypadkowa. Najczęściej spotykane kolekcje znaczków pocztowych bądź innych walorów filatelistycznych pochodzą:

·        z jednego, określonego kraju bądź kontynentu,

·        z danego okresu historycznego.

·        z konkretnych wydarzeń, np. sportowych bądź kulturowych.


Wartościowe i często spotykane są również kolekcje tematyczne – np. kolekcje znaczków z motylami czy motywami religijnymi.

Tematyczne kolekcje filatelistyczne są zdecydowanie bardziej wartościowe niż te tworzone przypadkowo. Liczba znaczków na całym świecie jest tak duża, że jest bardzo łatwo, by chaos wdarł się również w Twoją kolekcję. Postaraj się do tego nie dopuścić i wytrwale dążyć do zaopatrywania się w znaczki, które Cię interesują i których naprawdę potrzebujesz.

W kolejnych artykułach postaram się powiedzieć więcej nie tylko o filatelistyce, ale przede wszystkim o znaczkach, które warto mieć w swojej kolekcji, a także o tym, w jaki sposób najlepiej je przechowywać.
Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.