2021-10-18 13:31:27

OECD powstała na bazie Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej (ang. Organization for European Economic Co-operation) w skrócie OEEC. OEEC została utworzona w 1948 roku w celu administrowania pomocą amerykańską i kanadyjską w ramach Planu Marshalla i odbudowy Europy po II wojnie światowej. W 1961 roku przemianowano ją na OECD. Do jej zadań należy stymulowanie rozwoju gospodarczego i handlu światowego. Siedziba OECD znajduje się w Château de la Muette w Paryżu we Francji. OECD jest finansowana ze składek państw członkowskich w różnych stawkach, a jej całkowity budżet w 2019 roku wyniósł 386 000 000 euro. Członkowie OECD to w dużej mierze gospodarki o wysokich dochodach. Zazwyczaj charakteryzują się bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego (HDI) i uważane są za kraje rozwinięte.


Château de la Muette w Paryżu we Francji za czasów Ludwika XV. Autor obrazu nieznany.


Polska złożyła wniosek o przyjęcie do OECD 1 lutego 1994 roku. 8 czerwca 1994 roku rozpoczęły się negocjacje między krajem, a organizacją. 11 lipca 1996 roku kandydatura została przyjęta, a oficjalnym członkiem Polska stała się 22 listopada 1996 roku. Co ciekawe, należała wcześniej do konkurencyjnej organizacji Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (Comecon). Współpraca między Polską, a OECD jest w naszym kraju koordynowana przez Departament Współpracy Międzynarodowej.


Spotkanie ówczesnej Premier Beaty Szydło z Sekretarzem Generalnym OECD Angelem Gurríą

23.11.2017 rok, Paryż, Francja


Z okazji 25-lecia członkostwa w OECD, Poczta Polska wyemitowała znaczek pocztowy. Wszedł on do obiegu 16 października 2021 roku i ma nominał 3,30 zł. Na jego grafice przedstawiono 6 kolorowych strzałek skierowanych ku górze, kwotę nominalną, napis „25 lat Polski w OECD” pomiędzy strzałkami, a poniżej logo organizacji. W części dolnej widać kontynuację strzałek, które są plątaniną linii. Autorem projektu jest Jan Konarzewski. Inicjał jego imienia oraz nazwisko również widnieje na walorze.


Znaczek wyemitowany przez Pocztę Polską z okazji 25-lecia Polski w OECD


Nakład znaczka to 140 000 sztuk. Został wydrukowany na papierze fluorescencyjnym, techniką rotograwiurową. Każdy egzemplarz ma wymiary 40,5 x 54 mm, a na arkuszu znajduje się ich 35 sztuk. Dodatkowo dostępna jest również koperta FDC (ostemplowana i ze znaczkiem z datą emisji). Stworzono je w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.


Inne ciekawe znaczki, nie tylko polskie, znajdziesz na ZNACZKOPOL.PL 


Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/OECD

https://www.flickr.com/photos/53180277@N06/26819887849

https://www.oecd.org/about/

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.