2023-02-20 19:55:48

Mikołaj Kopernik był polskim uczonym, matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą i astronomem. Osobą, którą dziś nazwano by potocznie „Człowiekiem renesansu”.  Urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu i zmarł 24 maja 1543 roku w Fromborku. Jego największym osiągnięciem było sformułowanie heliocentrycznej teorii, która zakładała że Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca.


"Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem" – obraz Jana Matejki z 1873 rokuPrzez wiele wieków powszechnie wierzono w geocentryczny model wszechświata, w którym Ziemia była uważana za nieruchomą centralną planetę. Pozostałe ciała niebieskie włącznie ze Słońcem, obracały się wokół niej. Jednak Kopernik opierając się na swoich obserwacjach astronomicznych i matematycznych zaproponował, że to Ziemia obraca się wokół własnej osi i jednocześnie krąży wokół Słońca.

Jego najbardziej znane dzieło: "O obrotach sfer niebieskich" („De revolutionibus orbium coelestium”), ukazało się w 1543 roku, w krótkim okresie przed jego śmiercią. Ta śmiała (chociaż już pojawiająca się w przeszłości) teoria zapoczątkowała rewolucję naukową i miała ogromny wpływ na rozwój nauki i myśli filozoficznej. Doprowadziła do odejścia od geocentrycznego modelu Ptolemeusza i zainspirowała wielu uczonych, do dalszych badań naukowych i obserwacji kosmosu.

Poczta Polska wyemitowała znaczek pocztowy , aby upamiętnić 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Wybitnego polskiego uczonego i astronoma, który odegrał kluczową rolę w rewolucji naukowej. Znaczek ma nominał 8 złotych i prezentuje postać Mikołaja Kopernika na podstawie obrazu Jana Matejki pt. „Astronom Mikołaj Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” z 1873 roku. Grafikę znaczka wykonała Joanna Fleszar-Haspert.

Znaczek ma wymiary 79 x 51 mm i został wydrukowany techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym, co nadaje mu wyjątkowy wygląd i charakterystyczny blask. Jego jakość wykonania zapewnia trwałość i atrakcyjny wygląd dla kolekcjonerów. Emisja znaczka odbyła się w formie bloku, gdzie każdy blok zawiera 1 znaczek. Cały blok ma wymiary 100 x 75 mm. Limitowany nakład wynosi 120 000 egzemplarzy co czyni go cennym i poszukiwanym przez miłośników filatelistyki.


Znaczek pocztowy w temacie "550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika"


Data emisji tego wyjątkowego waloru filatelistycznego to 27.02.2023. Znaczek ten stanowi wyjątkową pamiątkę, upamiętniającą życie i osiągnięcia Mikołaja Kopernika, którego prace zmieniły nasze rozumienie wszechświata i miały ogromny wpływ na rozwój nauki. Znaczki pocztowe poświęcone tej postaci, zostały również wyemitowane zaledwie miesiąc wcześniej.

 

Źródła:

https://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5

https://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Kopernik

https://pl.wikipedia.org/wiki/De_revolutionibus_orbium_coelestium

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.