2023-03-20 22:04:50

13 marca 2023 roku stanowi wyjątkową datę dla milionów katolików na całym świecie, gdyż tego dnia przypada dziesiąta rocznica pontyfikatu papieża Franciszka. Papież Franciszek znalazł swoje miejsce w sercach ludzi dzięki swojej autentyczności, prostocie i oddaniu służbie Bogu i bliźnim. Jego pontyfikat przyciągnął uwagę zarówno katolików, jak i osób spoza Kościoła, ze względu na jego zaangażowanie w różnorodne sprawy społeczne oraz kontrowersje wewnątrz Kościoła katolickiego. Znaczek z papieżem Franciszkiem to upamiętnienie postaci ważnej nie tylko dla katolików, ale i wielu innych osób.


Kim jest papież Franciszek?

Papież Franciszek (właściwie Jorge Mario Bergoglio) jest arcybiskupem Buenos Aires w Argentynie, który 13 marca 2013 roku został wybrany na papieża Kościoła katolickiego. Jest pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej, pierwszym jezuitą na tym stanowisku oraz pierwszym, który przyjął imię Franciszek.

Urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie. Przed tym jak został wybrany papieżem i osiadł w Watykanie, był zaangażowany w różne aspekty duszpasterskie, pełnił funkcję arcybiskupa Buenos Aires i przewodniczącego argentyńskiego episkopatu.


Co charakteryzuje papieża Franciszka?

Jako zwierzchnik kościoła Franciszek zdobył sobie opinię postaci skromnej, otwartej na dialog i zaangażowanej w sprawy społeczne. Skromny papież rzymskokatolicki w swojej posłudze skupił się na walce z ubóstwem, niesprawiedliwością społeczną i wykluczeniem społecznym. Często podkreśla potrzebę troski o środowisko naturalne, nazywając opiekę nad nim jednym z najważniejszych wyzwań współczesności.

Papież Franciszek jest ceniony za swoje zbliżenie do ludzi, wspieranie dialogu międzyreligijnego oraz dążenie do pojednania i jedności w Kościele. Jego pontyfikat przyciągnął uwagę zarówno katolików, jak i osób spoza Kościoła, ze względu na jego zaangażowanie w różnorodne sprawy społeczne, jak również kontrowersje wewnątrz Kościoła katolickiego.

Franciszek jest uznawany za pierwszego "ekologicznego papieża". W encyklice "Laudato si'" porusza kwestie związane z ochroną środowiska, ekologią i odpowiedzialnością za wspólne dziedzictwo natury.

Jego nauczanie jest często sformułowane w przystępny sposób, co sprawia, że jest zrozumiałe dla szerokiego grona wiernych. Papież Franciszek aktywnie angażuje się w sprawy społeczne, podejmując ważne kwestie, takie jak walka z ubóstwem, niesprawiedliwością społeczną, migracją, ochroną środowiska i obrona praw człowieka.


Arkusz znaczków pocztowych z okazji 10. rocznicy pontyfikatu Papieża Franciszka

Arkusz znaczków pocztowych z okazji 10. rocznicy pontyfikatu Papieża FranciszkaZnaczek z wizerunkiem papieża Franciszka

Poczta Polska wydała znaczek pocztowy z papieżem z okazji 10. rocznicy pontyfikatu Franciszka. Znaczek przedstawia wizerunek papieża Franciszka, ukazującego gestem jego bliskość do ludzi, skromność i zaangażowanie w sprawy społeczne. Zwierzchnik kościoła prezentuje przystępną i przyjazną sylwetkę.

Znaczek pocztowy z papieżem Franciszkiem ma nominał 4,00 zł. Jego wymiary to 51 x 31,25 mm, co czyni go estetycznym i eleganckim elementem korespondencji.

Projekt znaczka został stworzony przez zespół Poczty Polskiej, który w szczególny sposób oddał hołd wyjątkowej postaci papieża Franciszka. Znaczek wykonano przy użyciu techniki offsetowej, co gwarantuje najwyższą jakość i trwałość grafiki. Każdy arkusz sprzedażny zawiera 8 walorów filatelistycznych.

Znaczek pocztowy został wydrukowany na papierze fluorescencyjnym. Nakład tego znaczka to 128 000 egzemplarzy. Oficjalna data emisji tego wyjątkowego znaczka to 13 marca 2023 roku. Jest to dzień szczególnego znaczenia - to rocznica pontyfikatu papieża Franciszka, kiedy to 10 lat wcześniej papież Franciszek został wybrany na Stolicę Piotrową.


Znaczek pocztowy z okazji 10. rocznicy pontyfikatu Papieża Franciszka

Znaczek pocztowy z okazji 10. rocznicy pontyfikatu Papieża FranciszkaŹródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_(papie%C5%BC)

https://episkopat.pl/13-marca-10-rocznica-wyboru-papieza-franciszka-na-stolice-piotrowa-2/

https://www.vatican.va/content/francesco/pl/elezione/stemma-papa-francesco.html

https://www.poczta-polska.pl/sklep/kolekcje-filtelistyczne/nowosci/#

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-10-rocznica-wyboru-papieza-franciszka-pokoj-trzeba-pokoju,nId,6652057#crp_state=1


Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.