2022-10-17 21:16:37

Polska Marynarka Wojenna to wojskowa struktura, której historia sięga 1463 roku. Na Zalewie Wiślanym stoczono pierwsze wodne potyczki z Krzyżakami. Z czasem powstawały królewskie siły morskie, królewskie okręty, a gdy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, zaczęto prace nad stworzeniem Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej.

Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej to pierwsza jednostka kształcąca kadry marynarki wojennej na poziomie oficerskim. Została powołana 1 października 1922 roku w Toruniu w miejsce Tymczasowych Kursów Instruktorskie dla Oficerów (TKIO) i w zajęciach uczestniczyli słuchacze z TKIO. Pierwsi studenci rozpoczęli edukację w 1923 roku, a podstawa programowa zaplanowana była na dwa lata. Osoby, które rozpoczęły naukę rok później prowadzone były już w trybie trwającym trzy lata.

Początkowo na uczelni kształcono tylko żołnierzy zawodowych, z czasem jednak otwarto ją również dla cywili ze zdaną maturą. Ponadto, ważne było bardzo dobre zdrowie, polskie obywatelstwo oraz potwierdzenie wysokiego poziomu moralności i lojalności od minimum dwóch osób zajmujących stanowiska państwowe. Nie były to proste oczekiwania, a mimo to było aż 10 kandydatów na jedno miejsce. Pierwsza oficerska nominacja po OSMW miała miejsce w 1925 roku. W 1928 roku nazwa uczelni została zmieniona na Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej.


Znaczek pocztowy w temacie „100-lecie morskiego szkolnictwa wojskowego”


Znaczki pocztowe, których emisja nastąpiła 17 października 2022 roku, związane są ze 100-leciem morskiego szkolnictwa wyższego. Przedstawiono na nich oficerów marynarki wojennej. Widnieją na tle budynku Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Nominał każdego waloru to 3,90 zł. Oznaczenie kwoty po prawej, w górnej części. Z lewej emitenta Polski i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych wraz z rokiem emisji 2022. U dołu nazwa tematu „100-lecie morskiego szkolnictwa wojskowego”. Każdy ze znaczków ma wymiary 43 x 31,25 mm i drukowany jest techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym. Na każdym z arkuszy sprzedażnym umieszczono 9 sztuk. Nakład to 126 000 egzemplarzy.

 

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_Podchor%C4%85%C5%BCych_Marynarki_Wojennej

https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/szkolnictwo-morskie-ii-rzeczpospolitej/

https://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.