2022-11-14 22:22:09

Największymi atutami kolekcjonowania walorów pocztowych jest ich dostępność i przystępność cenowa. W przypadku wielu innych hobby już sam próg wejścia kosztowego jest zaporowy, a tu za kilkanaście złotych można mieć nawet kilkadziesiąt znaczków. Oczywiście, można też nabyć takie, które są dużo droższe, ale nie jest to wymóg konieczny. Skąd właściwie biorą się różnice w cenach znaczków? Wydawałoby się, że skoro mają podobny rozmiar, są z podobnego materiału, to czym się mogą wiele różnić? Zapewne pierwsza myśl, to data emisji danego znaczka – im coś starszego, tym zazwyczaj jest to droższe. Po części jest w tym trochę racji, jednak przede wszystkim chodzi o ich unikalność oraz popyt. Im znaczek jest rzadszy, tym najprawdopodobniej jest więcej wart. W 2014 roku znaczek „British Guiana One-Cent Magenta” z kolonii brytyjskiej z 1856 roku został sprzedany za blisko 9 500 000 miliona dolarów amerykańskich. Kuszące, prawda?

To nie tak, że tylko kilka czy kilkanaście egzemplarzy na świecie uzyskuje wysokie kwoty sprzedaży, a pozostałymi nikt nie jest już zainteresowany. Są znaczki warte kilkadziesiąt, kilkaset czy tysiące złotych i na nich również można świetnie zarobić. Trzeba tylko śledzić trendy i wyczuć odpowiedni moment do sprzedaży.

Jak w ogóle zacząć zbierać znaczki? Obecnie, gdy wiele czynności przeniosło się do Internetu, najlepiej właśnie tam. Istnieje wiele aukcji i sklepów internetowych, gdzie już za niewielkie kwoty, można nabyć przepiękne egzemplarze. Trzeba jednak zwrócić uwagę na rzetelność sprzedawców. Widząc aukcję z bardzo rzadkim okazem za zachęcającą kwotę od osoby czy sklepu, które wyglądają mało wiarygodnie, lepiej czasem odpuścić. Są jednak w sieci miejsca, które działają już od lat i cieszą się bardzo dobrą opinią wśród klientów. Jest to choćby nasz www.znaczkopol.pl, gdzie najtańsze znaczki można kupić już od kilkudziesięciu groszy. Są również bardzo dobrze posegregowane i bez problemu można znaleźć tematykę, która nas interesuje. Jeśli nie mamy w głowie pomysłu od czego byśmy chcieli zacząć, to po przejrzeniu kategorii, na pewno coś przykuje naszą uwagę.

Interesujesz się zwierzętami? Możesz znaleźć walor o takiej tematyce i uzupełnić o niego swoją kolekcję lub od tego rozpocząć. Byłeś na wycieczce w Japonii i bardzo Ci się tam spodobało? Czemu by nie zaopatrzyć się w znaczek właśnie z tego kraju? Ciekawymi egzemplarzami są również znaczki trójwymiarowe, a nawet zapachowe. Jeśli nie wiemy, jak zacząć, można nabyć przygotowane wcześniej pakiety. Obecnie najtańsze kosztują 7,00 zł i zawierają aż 25 znaczków w danym temacie. Jest to np. kosmos, motory czy dinozaury - świetna opcja, żeby zarazić kolekcjonerską pasją dzieci.

Jak widać, filatelistyką może zająć się praktycznie każdy, niezależnie od zasobności portfela. Tworząc przepiękne kolekcje, według własnego uznania, możemy się w przyszłości mile zaskoczyć – to właśnie tematyczne zbiory bardzo mocno zyskują na wartości i z tanich znaczków, możemy uzyskać coś wartościowego. Chociaż przede wszystkim powinno nam to sprawiać radość.

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.