2022-06-03 20:47:43

Katolicyzm to część chrześcijaństwa, która ma obecnie najwięcej wyznawców ze wszystkich religii świata. Głową tego kościoła jest papież – aktualnie Franciszek. W naszym kraju wiara ma duże znaczenie dla wielu osób, w czym mocno pomogła postać Jana Pawła II – papieża narodowości polskiej. Biskupi Kościoła Rzymskiego pełnią rolę reprezentacyjną oraz pomagają w szerzeniu swojej wiary. Jednym ze sposobów są Papieskie Dzieła Misyjne.

Papieskie Dzieła Misyjne powstały na przełomie XIX i XX wieku. Ich zadaniem jest szerzenie świadomości na temat misyjnych założeń kościoła katolickiego. Dzieli się je na: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci i Papieską Unię Misyjną. Każda z nich skierowana jest do nieco innej grupy odbiorców, prowadzona w inny sposób i różniąca się celami.

W roku 2022 przypada kilka jubileuszy związanych z tematem. 400 rocznica powstania Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200 lat od założenia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, 100. rocznica podniesienia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci uznanych, jako dzieła papieskie i 150 rocznica urodzin błogosławionego Pawła Manny – był on misjonarzem.


Znaczki pocztowe poświęcone założycielom Papieskich Dni Misyjnych


Papieskie Dzieła Misyjne zostały również ukazane na znaczkach pocztowych. Tryptyki z 3 czerwca 2022 dotyczą postaci błogosławionych: Pauliny Jaricot, Joanny Bigard i biskupa Karola de Forbin-Janson. Byli oni założycielami Papieskich Dzieł Misyjnych. Każdy ze znaczków został wydrukowany rotograwiurą na papierze fluorescencyjnym. Ich formaty to 40,5 x 54 mm, a cały blok ma wymiary 158 x 104 mm. Szacowany nakład to 100 000 egzemplarzy.

Znaczki pocztowe związane z wiarą i papieżami, cieszą się niesłabnącą popularnością. To temat, któremu warto przyjrzeć się bliżej, jeśli planujesz inwestycję w walory pocztowe. Mimo że wydano ich do tej pory sporo, to nie wszystkie w dużym nakładzie. Może warto zastanowić się nad ich zakupem sprawdzonym miejscu. 


Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Papieskie_Dzie%C5%82a_Misyjne

https://missio.org.pl/inicjatywy/inicjatywy-papieskich-dziel-misyjnych-w-2022-roku/

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.