2021-12-07 16:33:37

Walory filatelistyczne to różne przedmioty, kolekcjonowane przez pasjonatów tematyki pocztowej. Nie są to jedynie znaczki i koperty, ale o wiele więcej obiektów. Dzielą się na walory pocztowe, półpocztowe oraz pozapocztowe. Mogą być to znaczki pocztowe, karty pocztowe, całostki, stemple, koperty, FDC. W poniższym artykule postaram się trochę rozjaśnić czym są i jakie występują między nimi różnice.


 

Opaska gazetowa wysłana z Valletty na Malcie do Tripolisu w Libii  - datownik z dnia 21 listopada 1898 rokuNajpowszechniej kojarzony z filatelistyką jest oczywiście znaczek pocztowy. Jest to mały kawałek papieru (chociaż okazyjnie zdarza się wykonanie z innego materiału), będący dowodem uiszczenia opłaty za przesyłkę pocztową. Zazwyczaj jest to mały prostokąt z nadrukowaną na nim grafiką. Z drugiej strony posiada klej, dzięki któremu bez problemu można umieścić go na pocztówce, paczce czy kopercie.

Ta ostatnia to papierowa, prostokątna osłonka służącą do umieszczenia w niej przesyłki – zazwyczaj w formie pisemnej. Występuje w różnych rozmiarach. Najpopularniejsze to C6, C5 i C4. Na niej umieszczane są znaczki pocztowe - przyjęło się, że w prawym, górnym rogu. W celu wysyłki drobnych, delikatnych przedmiotów, istnieją wersje z ochronną folią bąbelkową.

Kartka pocztowa jest zazwyczaj prostokątna i wykonana z usztywnionego papieru. Z jednej strony ma grafikę, z drugiej miejsce na krótką wiadomość, dane adresata i nadawcy oraz miejsce do przyklejenia znaczka pocztowego. Potocznie zwana pocztówką. Za ciekawostkę można uznać, że autorem tego wyrazu jest pisarz Henryk Sienkiewicz, który zgłosił go do konkursu mającego na celu znalezienie polskiego odpowiednika „kartki korespondencyjnej” („La carte postale”).

Całostka pocztowa to przedmiot pocztowy z nadrukowanym za zgodą poczty znakiem opłaty. Może być również przedstawiony w formie wzoru lub napisu, wskazujących konkretną kwotę uiszczoną za przesyłkę lub po prostu potwierdzenie zapłaty. Do całostek zaliczane są listowniki, opaski gazetowe, koperty, karty pocztowe, blankiety telegraficzne.


Radziecka całostka pocztowa pochodząca z 1979 rokuFDC pochodzi od angielskiego sformułowania „first day cover” oznaczającego wydanie z pierwszego dnia emisji. Są to koperty z naklejonym znaczkiem pocztowym oraz stemplem często okolicznościowym, potwierdzającym pochodzenie z pierwszego dnia obiegu.FDC z oferty sklepu www.znaczkopol.plStemple pocztowe najczęściej występują w formie datownika i nazwy placówki pocztowej – odbijają datę nadania przesyłki i wskazują miejsce jej nadania. Mogą jednak być bardziej zaawansowane i wykorzystywane przy różnych okazjach. Na przykład z okazji świąt odbijać nie tylko datę, ale i grafikę tematyczną.


Aby dowiedzieć się gdzie można sprzedać lub kupić walory filatelistyczne, zapraszam do tego artykułu lub wprost do naszego sklepu cieszącego się świetną renomą ZNACZKOPOL.PL.


 

 Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Znaczek_pocztowy

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kartka_pocztowa

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ca%C5%82ostka

https://pl.wikipedia.org/wiki/FDC

https://catena.pl/nauka-i-zabawa/357-walory-filatelistyczne.html

https://zgpzf.pl/infopage.php?id=74

https://pl.wikipedia.org/wiki/Znaczki_pocztowe_i_historia_poczty_Malty#/media/Plik:Malta_1898_newspaper_wrapper.jpg


Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.