2023-03-27 21:01:02


Caritas to międzynarodowa katolicka organizacja charytatywna, która działa na rzecz pomocy osobom w potrzebie i działalności humanitarnej. Jej działania koncentrują się na zapewnianiu wsparcia dla ubogich, bezdomnych, chorych, uchodźców oraz ofiar konfliktów i klęsk żywiołowych. Organizacja ma swoje oddziały w ponad 200 krajach na całym świecie i działa niezależnie od wyznania, pochodzenia czy przekonań osób, którym udziela pomocy. Caritas opiera się na wartościach chrześcijańskich, ale swą pomoc kieruje do wszystkich potrzebujących, niezależnie od religii.

 

Jaka jest historia organizacji Caritas?

Historia Caritas sięga początków XIX wieku. Pierwsze działania charytatywne pod nazwą "Caritas" pojawiły się w Niemczech i były związane z Kościołem katolickim. Jednak pełna historia międzynarodowej organizacji Caritas rozpoczęła się w roku 1897 w Kolonii w Niemczech, gdzie ks. Lorenz Werthmann założył "Caritasverband für die Diözese Köln" (Caritas Diecezji Kolonii). Jego celem było zapewnienie pomocy biednym i potrzebującym, a także koordynacja działań charytatywnych w diecezji.

Caritas Diecezji Kolonii stała się inspiracją dla powstania podobnych organizacji na terenie innych diecezji w Niemczech oraz w innych krajach katolickich. W 1924 roku został założony międzynarodowy sekretariat Caritas w Rzymie, który stał się centrum koordynacji działań organizacji na poziomie międzynarodowym.

Koperta FDC w temacie Spiżarnia Caritas

Koperta FDC w temacie Spiżarnia Caritas


Początki i teraźniejszość Caritas w Polsce

Historia Caritas w Polsce sięga początków XX wieku. Pierwsza organizacja charytatywna pod nazwą "Caritas" została założona w 1919 roku we Wrocławiu przez biskupa Adolfa Bertrama. Początkowo działała pod nazwą "Caritas Biskupstwa Wrocławskiego" i skupiała się na pomocy dzieciom i młodzieży.

W ciągu kolejnych lat Caritas rozwinęła swoją działalność, tworząc oddziały w różnych diecezjach i regionach Polski. Organizacja angażowała się w niesienie pomocy ubogim, osobom starszym, bezdomnym, a także ofiarom klęsk żywiołowych i konfliktów. W okresie międzywojennym Caritas Polska była zaangażowana w działania na rzecz odbudowy kraju po zniszczeniach I wojny światowej.

Dziś Caritas Polska jest jedną z największych organizacji charytatywnych w kraju, posiadającą oddziały w wielu miastach i prowadzącą różnorodne projekty społeczne i humanitarne. Jej działalność obejmuje minimum wsparcie dla rodzin, placówki opiekuńcze, programy pomocy dla bezdomnych, wsparcie dla uchodźców oraz działania na rzecz rozwoju społeczności lokalnych. Caritas Polska działa zgodnie z zasadami solidarności, sprawiedliwości społecznej i poszanowania godności każdego człowieka.

Znaczek pocztowy w temacie Spiżarnia Caritas

Znaczek pocztowy w temacie Spiżarnia Caritas


Znaczek pocztowy Spiżarnia Caritas

Poczta Polska wydała nowy znaczek pocztowy poświęcony tematowi "Spiżarnia Caritas". Znaczek został zaprojektowany przez Jarosława Ochendzana i przedstawia serce złożone z różnorodnych produktów spożywczych symbolizujących hojność i wsparcie, które organizacja Caritas niesie potrzebującym. Program pomocy żywnościowej to jedna z flagowych akcji pomocowych za pośrednictwem Caritas. Wolontariusze caritas prowadzą dystrybucję produktów spożywczych. Tego typu pomoc to wsparcie bezpłatne. Przekazywanie żywności potrzebującym możliwe jest dzięki darom oraz finansowaniom. Program spiżarnia Caritas to też przeciwdziałanie marnowaniu żywności.

Znaczek ma nominał 0,30 zł co sprawia, że będzie on doskonałą opcją do opłacania przesyłek pocztowych w kraju. Jego wymiary wynoszą 31,25 x 25,5 mm. Arkusz sprzedażny zawiera aż 100 walorów filatelistycznych. Każdy znaczek pocztowy w temacie „Spiżarnia Caritas” został wydrukowany techniką rotograwiurową na papierze fluorescencyjnym, co nadaje mu wyjątkowego wyglądu i podkreśla detale zaprojektowanego motywu.

Cały nakład tego znaczka wynosi 3 000 000 egzemplarzy, co pozwala na szeroką dostępność i umożliwia wielu osobom uczestnictwo we wspieraniu akcji organizacji Caritas. Data emisji znaczka to 15 marca 2023 roku, więc już teraz możesz go znaleźć w punktach sprzedaży Poczty Polskiej i dołączyć do tych, którzy poprzez zakup znaczka wspierają szczytną misję Caritas w niesieniu pomocy potrzebującym.

Caritas współpracuje z innymi organizacjami charytatywnymi, rządami i instytucjami międzynarodowymi, aby efektywnie realizować swoje cele pomocy humanitarnej i rozwojowej, a także działania na rzecz pokoju i sprawiedliwości społecznej. Jego celem jest zmniejszenie cierpienia i poprawa jakości życia najbardziej potrzebujących na całym świecie. Ogólnopolski program Spiżarnia Caritas dystrybucja produktów żywnościowych dla potrzebujących oraz zapobieganie marnotrawstwa żywności. Zapraszamy do zbierania tego unikalnego znaczka, który nie tylko pełni funkcję pocztową, ale również stanowi wyraz wsparcia dla akcji charytatywnych organizacji Caritas.


Źródła:

https://www.poczta-polska.pl/sklep/kolekcje-filtelistyczne/nowosci/#

https://caritas.pl/projekty/spizarnia-caritas/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Caritas_(organizacja)

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.