2020-08-22 08:37:53

Kiedy zaczynasz przygodę z nowym hobby, często zastanawiasz się, co musisz kupić, żeby mieć potrzebne akcesoria. Nie inaczej jest w przypadku zbierania znaczków pocztowych. Oto pięć najważniejszych przedmiotów, które będą Ci potrzebne.

Klaser

Oczywiście najważniejsze, to mieć gdzie trzymać swoje zbiory, by mieć do nich dobry dostęp. Najwygodniejszym sposobem jest po prostu klaser filatelistyczny, który umożliwia przechowywanie i eksponowanie zbiorów, ale także ich przekładanie, gdy nabędziemy nowe znaczki.

Pęseta

Pęseta filatelistyczna to przedmiot niezbędny, jeśli nie chcemy niszczyć znaczków. Są one delikatne, a my, nawet jeśli mamy umyte ręce, możemy niechcący wytłuścić znaczek (na dłoniach jest mnóstwo naturalnych olejków. Wygodna pinceta to niezbędny przyrząd.

Hawidy

Hawidy to koszulki ochronne na znaczki i bloczki. Niezbędne, jeśli masz walory, które potrzebują więcej miejsca, lub wymagają specjalnej ochrony. Doskonale się sprawdzają także włożone do klasera.

Lupa
Jeśli chcesz dokładnie przyjrzeć się grafice na znaczku, który jest przecież miniaturką, przyda ci się szkło powiększające. To samo, jeśli chcesz ocenić uszkodzenia znaczka. Lupa to bardzo przydatny sprzęt, który przyda się każdemu filateliście.

Katalog znaczków

Jeśli zbierasz konkretne znaczki - z jakiegoś kraju lub tematyczne, to przyda ci się katalog, dzięki któremu dowiesz się, jakich walorów jeszcze brakuje w twojej kolekcji. Katalogi znaczków są bardzo wszechstronne i można uzyskać z nich bardzo wiele informacji. Literatura fachowa pomoże też ustrzec się błędów podczas odklejania znaczków z kopert czy ich przechowywania.

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.