2021-10-13 14:28:37

Adolf Hitler urodził się 20 kwietnia 1889 w Braunau am Inn w Austrii (wówczas Austro-Węgry). Do Niemiec trafił w 1913 roku i wstąpił do DAP (Niemieckiej Partii Robotników). Już w 1923 za pomocą puczu monachijskiego, próbował przejąć władzę. Skończyło się to niepowodzeniem i został skazany na 5 lat więzienia. W tym czasie powstało jego najsłynniejsze dzieło „Moja walka” („Mein Kampf”). W 2016 roku prawa autorskie do niej wygasły. W wielu krajach pozycja jest lub była zabroniona, z powodu ideologicznych, skrajnie szkodliwych poglądów w niej przedstawionych, które doprowadziły do niezliczonej ilości tragedii.


Dzięki swoim niesamowitym zdolnościom mówczym, Hitler zdobywał coraz większe poparcie i już w 1933 roku został kanclerzem. Rozpoczęła się zmiana Republiki Weimarskiej w III Rzeszę i tworzenie nowej rzeczywistości. Wielu Niemców czuło się pokrzywdzonych przez inne narodowości, zwłaszcza żydowskie, a nacjonalistyczne przemowy Hitlera tylko ich w tym utwierdzały. Doprowadziło to do wybuchu II Wojny Światowej 1 września 1939, która rozpoczęła się od ataku na Polskę. W jej wyniku śmierć poniosło 50 milionów ludzi.


29 kwietnia 1945 roku wziął ślub z Ewą Braun w berlińskim bunkrze. Zaledwie dwa dni później oboje popełnili samobójstwo. Za najbardziej prawdopodobną wersję przyjmuje się, że Adolf odebrał sobie życie strzelając sobie w głowie, jednocześnie rozgryzając fiolkę z cyjankiem. Wszystko to, aby uniknąć odpowiedzialności i schwytania przez Armię Czerwoną. Zwłoki małżeństwa zostały spalone.


Wizyta Hitlera w Berlinie

Zdjęcie przedstawia Adolfa Hitlera na wizycie w Berlinie


Na znaczkach pocztowych wizerunek Hitlera pojawiał się regularnie. Wszak był wówczas jednym z najważniejszych ludzi na świecie i najważniejszym w III Rzeszy. Zazwyczaj ukazywano jego profil. Zdarzały się również pozycje, gdzie Hitler umieszczany był na tle sztandarów i flag ze swastykami, ważnych budynków. Nie brakowało również tych, ukazujących to w czym był bardzo dobry – czyli w trakcie przemówień. Znane są również walory kolekcjonerskie, na których został uwieczniony wraz z innym zbrodniarzem – faszystą włoskim Benito Mussolinim.


W Generalnej Guberni 6 razy emitowano znaczki z Hitlerem: 24 października 1941 (seria 71-82), 7 kwietnia 1942 (seria 83-88), 20 kwietnia 1942 (seria 89-91), 10 kwietnia 1943 (seria 101-103), w czerwcu 1943 roku (seria 110-112) i 20 kwietnia 1944 roku (seria 117-119). 3-krotnie z okazji jego urodzin i 3-krotnie jako znaczki obiegowe bez większej okazji. Oczywiście walory pocztowe z wizerunkiem führera wydawano również na terenie III Rzeszy (Deutsches Reich).


Ich zbierania kolekcjonerzy nie traktują jako ukłon w stronę Hitlera, tylko naturalną część zbiorów i jako przedmioty o wartości historycznej. Pomaga to również w tym, aby pamięć o zbrodniach i ludziach, którzy przez nie ucierpieli, nie zatarła się. Takie działania mają duży wpływ na to, aby nie powielać błędów przeszłości. Znaczki z Adolfem Hitlerem, jak i inne walory z ówczesnych czasów można znaleźć w sklepie ZNACZKOPOL.PL

Znaczki z Adolfem Hitlerem

Znaczki z III Rzeszy

Znaczki z Generalnej Guberni


Jeden z walorów, który można zakupić na ZNACZKOPOL.PL

Źródła:

https://generalgouvernement.pl/filatelistyka/znaczki-pocztowe-generalnego-gubernatorstwa/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.