• Blog
  • /
  • Nowości wydawnicze
  • /
  • Święty Archanioł Gabriel – patron pocztowców i filatelistów. Emisja z dnia 18.10.2022 roku
2022-10-24 20:33:10

Anioł Gabriel jest jednym z trzech aniołów tradycji chrześcijańskiej, których imiona są nam znane. Inni to Michał i Rafał. Poza tym Gabriela można spotkać w Judaizmie (i jednocześnie w Chrześcijaństwie – Stary Testament) oraz w Islamie jako Dżibrila. W poniższym artykule opisz jego postać głównie z perspektywy Chrześcijaństwa, które jest wiodącą religią w Polsce.

Zwiastowanie Pańskie to wydarzenie, którego opis możemy znaleźć w Ewangelii Świętego Łukasza. Przedstawiono w niej sytuację, w której Marii z Nazaretu ukazał się anioł obwieszczając jej, że zostanie matką syna bożego. Miało dojść do niepokalanego poczęcia dzięki Duchowi Świętemu, gdyż Maryja była dziewicą co wielokrotnie jest podkreślane. Ponoć boski posłaniec zwrócił się do kobiety słowami „Ave Maria”, znanymi nam jako „Zdrowaś Maryja” z modlitwy „Pozdrowienie Anielskie”. Jest to jedna z najpopularniejszych modlitw z prośbami o wstawiennictwo Maryi. Niewiasta pokornie przyjęła swój los, a wydarzenie religijne na tę cześć świętowane jest corocznie 25 marca. Wypada to na 9 miesięcy przez Świętami Bożego Narodzenia.

Na walorze pocztowym „Święty Archanioł Gabriel – patron pocztowców i filatelistów” widnieje sylwetka anioła, trzymającego w dłoni dokument. Obraz umieszczony jest w okręgu, naokoło którego koliście zapisana jest nazwa tematu. W prawej, dolnej ćwiartce okręgu oznaczenie Polski jako emitenta i nominał 3,60 zł. W pozostałej części znaczka, który w całości ma kształt kwadratu, widnieją kompozycje na czerwonym tle. Autorem projektu jest Roch Stefaniak, którego inicjał imienia i nazwisko znajdują się w lewej, dolnej ćwiartce okręgu wraz z oznaczeniem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Grafika wzorowana jest na postaci archanioła Gabriela ze sztandaru Poczty Polskiej, projektu franciszkanina ojca Tomasz Janka.


Znaczek pocztowy w temacie "Święty Archanioł Gabriel – patron pocztowców i filatelistów". Emisja z dnia 18.10.2022 rokuNa arkuszach sprzedażnych znajduje się 8 znaczków, każdy o wymiarach 45 x 45  mm z okręgiem o średnicy 40 mm. Technika druku to offset wykonany na papierze fluorescencyjnym. Do sprzedaży trafi 128 000 egzemplarzy walorów filatelistycznych. Emisja nastąpiła 18.10.2022 roku. Związana jest z 50 rocznicą (przypadającą 9.12.2022 roku) ogłoszenia przez papieża Pawła VI, Archanioła Gabriela patronem pocztowców i filatelistów. Pomysłodawcą było grono filatelistów z Austrii. Uzasadnieniem była interpretacja zejścia anioła na ziemię jako posłańca wiadomości od Boga.


Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Anio%C5%82_Gabriel

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwiastowanie_Pa%C5%84skie

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/03-25a.php3

https://www.poczta-polska.pl/poczta-polska-zaprezentowala-nowy-znaczek-swiety-archaniol-gabriel-patron-pocztowcow-i-filatelistow/


Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.