2022-01-27 14:33:59

2 stycznia 2022 roku, do obiegu trafił znaczek pocztowy, poświęcony postaci Marka Edelmana. Nie ma pewności, co do daty jego daty urodzin oraz miejsca. Podawane są dwie propozycje:  1 stycznia 1922 w Warszawie lub 1 stycznia 1919 w Homlu na terenach dzisiejszej Białorusi. Bardziej prawdopodobna jest ta druga możliwość  Był jednym z dowódców podczas powstania w getcie warszawskim od 8 maja 1943 roku. Był jednym z założycieli  Żydowskiej Organizacji Bojowej i jednym z ostatnich jej przywódców. Udało mu się przeżyć II wojnę światową. Po niej ukończył kierunek lekarski i wyspecjalizował się w kardiologii. Udzielał się również politycznie i społecznie. Zmarł 2 października 2009 roku w Warszawie.

Do stworzenia dedykowanego mu waloru pocztowego, wykorzystano jego czarno-białe zdjęcie, na którym uśmiecha się i patrzy skromnie ku lewemu dołowi. Obok niego jego imię i nazwisko zapisane białą czcionką. Tło jest barwy żółtej. Na znaczku nie widnieje nominał, jednak jego wartość odpowiada opłacie za priorytetowy list w formacie S. Wydrukowano go za pomocą techniki rotograwiurowej, na papierze fluorescencyjnym. Jego format wynosi 25,5 x 31,25 mm, a nakład 3 000 000 sztuk. Arkusz sprzedażny zawiera 100 znaczków.


 

24 stycznia 2022 wyemitowane zostały dwa znaczki – oba powiązane z Igrzyskami. Pierwszy poświęcony jest XIII Zimowym Igrzyskom Paraolimpijskim, drugi XXIV Zimowym Igrzyskom Olimpijskim. Oba wydarzenia odbywać będą się w Pekinie, pierwsze w marcu 2022,drugie w lutym tego samego roku. Na znaczku poświęconym Paraolimpiadzie widnieje dwukrotna mistrzyni Polski, biathlonistka i biegaczka narciarska Iweta Faron. Obok niej również biathlonista i biegacz, Witold Skupień. Pomiędzy postaciami duży napis „XIII ZIMOWE IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE PEKIN 2022”, a po prawej logo komitetu paraolimpijskiego. W dolnej części nazwa państwa POLSKA i oznaczenie wartości „4 złote”. Znaczek powstał za pomocą techniką offsetowej na papierze fluorescencyjnym, a jego format to 43 x 31,25 mm. Nakład wyniósł 144 000 sztuk, a arkusz sprzedażowy zawiera 9 znaczków.

 


Na znaczku dedykowanym Olimpiadzie przedstawiono ślad, który zostawiają narty na śniegu. Po lewej flaga Polski, jej nazwa, logo olimpijskie i nazwa tematu „XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022„. Po prawej ponownie nazwa Polski, nazwisko autora projektu Jana Konarzewskiego i rok 2022 oraz oznaczenie 4 złotych. Technika wykonania waloru, jego wymiary oraz nakład, są identyczne jak przy znaczku dedykowanym Paraolimpiadzie.


 

Ostatnim znaczkiem ze stycznia 2022, jest walor poświęcony tematyce polskich służb mundurowych, działających przy granicy z Białorusią. Tytuł to „ZaPolskimMundurem„, nawiązujący do popularnego w sieciach społecznościowych hashtagu, wyrażającego poparcie dla straży granicznej, wojska i policji, stojących na straży wschodniej granicy. Emisja znaczka nastąpiła 27 stycznia 2022 roku. Widnieją na nim 3 zdjęcia emblematów wspomnianych służb. Ponadto hashtag, białoczerwone symboliczne serce i napisy tematyczne. Wartość odpowiada znaczkowi ekonomicznemu S. Wydrukowano go techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym. Format to 31,25 x 25,5 mm. Nakład wielomilionowy - powtarzalny Arkusz sprzedażowy zawiera 100 znaczków.


 

W temacie związanym z każdym wymienionym powyżej znaczkiem, wyemitowano również koperty.

 

Źródła:

http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Edelman

https://www.poczta-polska.pl/sklep/plany-emisji/

https://paralympic.org.pl/sportowcy/iweta-faron/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Skupie%C5%84

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.