• Blog
  • /
  • Nowości wydawnicze
  • /
  • "80-lecie działalności Biblioteki Polskiej POSK w Londynie" - emisja znaczka i kopert.
2022-05-13 19:27:16

W 1942 roku powstała w Londynie Biblioteka Polska. Podlegała Rządowi Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie, a od 1967 Polskiemu Ośrodkowi Społeczno-Kulturalnemu w Londynie. Jej główną rolą jest zbieranie i dokumentowanie materiałów związanych z Polską, które pojawiają się poza granicami naszego kraju. Można tam znaleźć nie tylko wycinki prasowe, dokumenty czy zdjęcia, ale również mapy i rękopisy nut. Jest ważną placówką naukowo-humanistyczną.

Jest również ośrodkiem kultury. Gromadzi na przykład plakaty tematyczne, a po latach przygotowuje związane z nimi wystawy. Podobnie z innymi zbiorami. Organizuje wydarzenia i spotkania z ciekawymi osobistościami. Do stolicy Anglii jest dość daleko, jednak witryna internetowa biblioteki umożliwia obejrzenie części przedmiotów on-line. Istnieje również możliwość zakupu na kiermaszach dubletów. Oczywiście nazwa zobowiązuje i placówka działa też jako wypożyczalnia i czytelnia.


Znaczek poświęcony polskiej bibliotece w Londynie


Znaczki poświęcone bibliotece wydrukowano techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym. Format każdego z nich to 39,5 x 31,25 mm, a nakład 126 000 egzemplarzy. Na arkusikach sprzedażnych jest po 9 walorów. Znaczki pojawiły się w wersjach czystych i stemplowanych. Dodatkowo w ofercie tematyczne koperty FDC.

Na znaczku widnieje stos składający się z 3 książek. Górna jest otwarta. Na grzbiecie środkowej napis „80-lecie działalności”, a dolnej „80-lecie działalności Biblioteki Polskiej POSK w Londynie". W górnej części nazwa emitenta Polska i pionowo nominał 4,50 zł. W dolnym prawym rogu oznaczenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, projektanta i rok wydania 2022. W tle widać londyński zegar Big Ben. Emisja miała miejsce dnia 8 maja 2022 roku.


Źródła:

http://polishlibrarylondon.co.uk/

https://culture.pl/pl/miejsce/biblioteka-polska-posk-w-londynieDrogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.