2022-10-31 22:07:40

Boże Narodzenie inaczej nazywane jest Narodzeniem Pańskim. Wraz z Wielkanocą należą do najbardziej celebrowanych świąt przez Chrześcijan. Ze względu na duży ich odsetek w naszym kraju, 25 grudnia przyjęty umownie za datę narodzin Jezusa, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Tyczy się to też również dnia kolejnego zwanego potocznie „Drugim Dniem Świąt”. We wszystkie dni celebrowane są nabożeństwa. W Kościele Prawosławnym Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia (niecałe 2 tygodnie później). Wynika to ze stosowania w nim kalendarza juliańskiego.

Święta Bożego Narodzenia poprzedza adwent. Polega on na przygotowaniach na przyjście Jezusa. To czas, w którym wierzący mają czas na przemyślenia, często również odmawiają sobie jakichś przyjemności lub poszczą. W Katolicyzmie odprawiane są roraty. To codzienne, poranne msze odbywające się przez cały adwent, odbywające się na cześć Maryi. Początek adwentu jest ruchomy. Zaczyna się od czwartej niedzieli licząc do tyłu, od 25 grudnia. Jest to czas między 27 listopada a 3 grudnia. W bieżącym roku adwent rozpocznie się w najwcześniejszym możliwym terminie czyli 27 listopada.

Bardzo ważnym dniem jest 24 grudnia czyli dzień zakończenia adwentu. Jest to wieczór wigilijny czyli poprzedzający święto. To czas, w którym wierzący siadają do wspólnej wieczerzy zwyczajowo składającej się z 12 potraw, dzielą się opłatkiem życząc nawzajem pomyślności i trwają w radosnym oczekiwaniu na przyjście na świat Jezusa. Z Bożym Narodzeniem związane są również obchody mniej religijne. Jest to dekorowanie drzewka tzw. choinki czy obdarowywanie się prezentami. Z czasem święto zostało mocno skomercjalizowane i często nawet osoby niewierzące celebrują tego dnia. Nie same narodziny Jezusa, ale czas który mogą spędzić z bliskimi w kolorowej i pozytywnej atmosferze.

Znaczki pocztowe związane z Bożym Narodzeniem i emitowane od 20 października 2022 roku są beznominałowe i odpowiadają przesyłce priorytetowej „S”. Każdy z nich drukowany jest rotograwiurą na papierze fluorescencyjnym i ma wymiary 25,5 mm x 31,25 mm. Wykonane są na arkuszach powtarzalnym po 100 sztuk. Planowany nakład wynosi 2 000 000 egzemplarzy. Grafika znaczka wzorowana jest na podstawie fragmentu dekoracji z fromborskiej Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. Pochodzi ona z 1504 roku. Jest to fragment tzw. poliptyku czyli zdobień przy ołtarzu występujących w formie malowideł i rzeźb na różnych płaszczyznach.


Boże Narodzenie - emisja z dnia 20 października 2022 roku


Część poliptyku wykorzystana na nowych znaczkach Poczty Polskiej przedstawia moment narodzenia Jezusa w stajence. Naokoło widać Marię, Józefa, ludzi oraz zwierzęta. Z lewej pionowo czerwonym kolorem napis „BOŻE NARODZENIE”. Na dole Oznaczenie emitenta czyli Polski, wartości waloru „S”. Po nimi nazwa Poczty Polskiej S.A. jako autora znaczka, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i rok emisji 2022.

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BCe_Narodzenie

http://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5?fbclid=IwAR2lCX_CsgPwtOaTFyykA3RWwnffwyOtPxbeV9LT7GzkkHPrwNp4HwtZuqI

https://pl.wikipedia.org/wiki/Adwent

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.