2021-11-28 19:59:20

W listopadzie 2021 roku Poczta Polska wyemitowała 3 znaczki pocztowe o zupełnie różnej tematyce. Każdy z nich jest jednak zupełnie wyjątkowy. Aby dowiedzieć się więcej o tym kto lub co na nich zagościło oraz kiedy, zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.

 

3 znaczki pocztowe wydane w listopadzie 2021 roku dotyczą zupełnie innych tematów. Są to wyemitowane kolejno „Armia Andersa – Szlak Nadziei”, „Polonia Warszawa” oraz „Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy”. Aby zapoznać się ze szczegółami zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.

Władysław Albert Anders urodził się 11 sierpnia 1892 roku w Błoniu, które obecnie znajduje się na terenie województwa łódzkiego, a wówczas było częścią Imperium Rosyjskiego. Do służby wojskowej zgłosił się na ochotnika. Złapał bakcyla i konsekwentnie rozwijał się w tym kierunku. Na początku trafił do 3 Noworosyjskiego Pułku Dragonów Jej Cesarskiej Mości Wielkiej Księżny Heleny Władimirowny w Kownie. Szkolił się nie tylko w sztuce wojskowej. Ukończył 6 semestrów studiów na Politechnice w Rydze w latach 1911–1914. Wykazywał zdolności do jazdy konnej i brał udział w wielu zawodach. Podczas aktywnego udziału w I Wojnie Światowej, został ranny dwukrotnie.

Gdy Polska odzyskała niepodległość w listopadzie 1918 roku, wstąpił w szeregi nowo powstałego Wojska Polskiego. Kilka lat później otrzymał pierwsze ważne odznaczenie - Krzyż Srebrny Virtuti Militari. W  czasie II wojny światowej był torturowany, zastraszany w celu nakłonienia go do przyłączenia się do Armii Czerwonej, jednak nigdy się nie poddał. Na bazie operacji Barbarossa i podpisaniu układu Sikorski-Majski, został wypuszczony. Po zakończeniu II Wojny Światowej został pozbawiony przez komunistyczne władze obywatelstwa polskiego oraz stopni wojskowych.

Stał się aktywnym członkiem polskiego rządu na uchodźctwie. Zajął się również pomaganiem i działaniem w organizacjach charytatywnych. Od 26 września 1946 roku został mianowany Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych i Naczelnym Wodzem, a od 16 maja 1954 roku Generałem Broni. Zmarł 12 maja 1970 roku w Londynie i spoczął wedle swojej woli na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino we Włoszech.

Znaczek pocztowy poświęcony tej postaci został wydany 17 listopada 2021 roku. Zaprojektował go Andrzej Gosik. Jego nominał wynosi 4,00 złote polskie, a nakład 168 000 sztuk. Na arkuszach umieszczone jest 12 znaczków w układzie tete-beche. Zostały wydrukowane techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym. Ich wymiary to 39 x 31,25 mm.


Znaczek pocztowy  „Armia Andersa – Szlak Nadziei”Drugi z wydanych w listopadzie znaczków dotyczy klubu piłkarskiego Polonia Warszawa i został wyemitowany w 110 lat po jego powstaniu 19 listopada 1911 roku. Jest najstarszym zespołem tego sportu ze stolicy. Założony na bazie Warszawskiego Koła Sportowego przy współpracy drużyn „Stella” ze Szkoły Konopczyńskiego i „Merkury” ze Szkoły Zgromadzenia Kupców. Inicjatorem pomysłu był  Wacław Denhoff-Czarnocki z ekipy „Korona” ze Szkoły Ziemi Mazowieckiej. On był również pomysłodawcą nazwy, nawiązującej do Polski. Z jego drużyną został rozegrany pierwszy w historii Polonii mecz 19 listopada 1911 roku, który zakończył się wynikiem 4:3 dla Korony.

Obecnie drużyna Polonii Warszawa ma na swoim koncie tytuły Mistrza Polski (dwukrotnie), Wicemistrza Polski (trzykrotnie), Zdobywcy Pucharu Polski (dwukrotnie), Zdobywcy Superpucharu Polski (jednokrotnie) oraz Pucharu Ligi Polskiej (jednokrotnie). Pełna nazwa to  Polonia Warszawa S.A, a nazywa się ich Czarnymi Koszulami lub Dumą Stolicy. Stadion drużyny nosi imię generała  Kazimierza Sosnkowskiego i mieści się przy ulicy Konwiktorskiej 6 w Warszawie. Od 2004 ich maskotka to Jaguarzyca Beata na cześć adoptowanej w Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie kotki.

Znaczki pocztowe z ulubioną drużyną to gratka dla nie jednego fana. Te dotyczące Polonii Warszawa zaprojektowała Agnieszka Sancewicz i zostały wydrukowane techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym. Ich nakład to 135 000 sztuk, mają wymiary 40,5 x 40,5 mm, a na arkuszu jest 5 znaczków + 1 przywieszka. Wartość każdego z nich to 3,30 złotych. Trafiły do obiegu 19 listopada 2021 roku.


Znaczek pocztowy  „Polonia Warszawa”Ostatni walor, który dzisiaj przedstawię, dotyczy beatyfikacji księdza Jana Franciszka Machy. Urodził się 18 stycznia 1914 roku w na terenie dzisiejszej dzielnicy Chorzów Stary w tym mieście. Podczas edukacji szkolnej udzielał się w wielu kołach zainteresowań, był również członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Żywego Różańca. Interesował się sportem, uwielbiał piłkę ręczną i wielokrotnie jeździł na zawody w tej dziedzinie. Gdy grał w Azoty Chorzów udało mu się nawet wywalczyć tytuł Wicemistrza Polski w 1933 roku.

Już w tym samym roku podjął starania o przyjęcie go do seminarium duchownego. Niestety, ilość miejsc była ograniczona i wówczas nie udało mu się tam dostać. Podjął więc studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji. Nie zaniechał jednak prób ku zostaniu księdzem. W 1934 roku przeniósł się na Wydział Teologiczny swojej uczelni, działał również w wielu kołach i organizacjach. 1 maja 1938 roku został wyświecony na diakona, a na kapłana 25 czerwca 1939 roku. 2 dni później odprawił swoją mszę prymicyjną kościele parafialnym św. Marii Magdaleny. Tam też został wikarym.

Całe życie aktywnie niósł pomoc ludziom i udzielał się charytatywnie oraz w zgodzie z własnym sumieniem. Z tego powodu był obserwowany podczas II Wojny Światowej i podejrzewany o działania konspiracyjne. Przesłuchiwało go nawet Gestapo. Został aresztowany 5 września 1941 roku w Katowicach. Był wielokrotnie torturowany, aż w końcu w marcu 1942 roku wystosowano przeciwko niemu akt oskarżenia dotyczący zdrady stanu. Ostatecznie został skazany na karę śmierci. Przyjął ją ze spokojem, nie wydając nikogo. Pomimo wielu prób podejmowanych przez bliskich oraz wysoko postawione osoby, 3 grudnia 1942 roku został zgilotynowany. Jego ciało prawdopodobnie zostało spopielone w jednym z pieców krematoryjnych w obozie koncentracyjnym Auschwitz. W ostatnim liście do rodziny, napisanym w pogodnym tonie, prosił tylko aby na cmentarzu stworzyli dla niego kącik, w którym będzie można go wspominać. Starał się w nim również podnieść bliskich na duchu.

Poświęcony mu znaczek pocztowy zaprojektowała Ewa Burdzicka. Został wprowadzony do obiegu 20 listopada 2021 roku. Wykonany techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, na arkuszu po 9 sztuk. Ma wymiary 31,25 x 43 mm, wartość to 4,00 złote, a nakład emisyjny 144 000 sztuk.


Znaczek pocztowy  „Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy”
Aby zapoznać się z innymi znaczkami polskimi serdecznie zapraszam pod ten link. Jeśli chcesz zapoznać się ze znaczkiem wydanym w naszym kraju w październiku, również opisaliśmy ten temat tutaj.

 

 

Źródła:

https://www.poczta-polska.pl/sklep/plany-emisji/

https://www.poczta-polska.pl/sklep/kolekcje-filtelistyczne/nowosci/

https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Anders

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Macha

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polonia_Warszawa_(pi%C5%82ka_no%C5%BCna)

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.