2022-05-06 16:32:16

Kto z nas nie zna piosenki z dobranocki „Pszczółka Maja”? Do powszechnej wiedzy należy również fakt, że w polskiej wersji językowej wykonywał ją Zbigniew Wodecki. Sama tytułowa Maja ma już ponad 100 lat, a jej polska wersja w formie kreskówki ukazała się po raz pierwszy 26 grudnia 1979 roku. Bajka i utwór okazały się takimi hitami, że Wodecki prosił aby w wywiadach nie pytać o nie. Trudno się dziwić – artysta miał wiele innych, wspaniałych osiągnięć i takie pytania musiały być po czasie nużące.

Zbigniew Wodecki urodził się 6 maja 1950 roku w Krakowie. Jego mama była sopranistką, a tata trębaczem orkiestry symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Również jego starsza siostra zajmowała się muzyką - była śpiewaczką i wiolonczelistką. Takie otoczenie na pewno pomogło w muzycznym rozwoju Zbigniewa. W śpiewie posługiwał się barytonem i nabył umiejętności, które pozwalały mu grać na wielu instrumentach. Były to minimum fortepian, trąbka i skrzypce. To na ostatnim z wymienionych rozpoczął swoją muzyczną karierę mając 16 lat i grając w zespole Czarne Perły i Anawa. Niedługo później został akompaniatorem Ewy Demarczyk, a w latach 70’ zadebiutował jako wokalista. Był również kompozytorem.

Został zauważony przez Andrzeja Wasylewskiego podczas występowania w restauracji w Świnoujściu z zespołem Anawa. Ta znajomość pozwoliła na nagranie pierwszego, solowego utworu „Znajdziesz mnie znowu”, występ na festiwalu w Opolu z piosenką „Tak, to ty” i zdobycie na nim nagrody. Tak samo nazywała się jego pierwsza EP-ka wydana w 1973 roku. Zakończył współpracę z Demarczyk i rozpoczął z Krystyną Prońko, z którą w 1974 roku zdobył aż 4 nagrody na festiwalu w Rostock za utwór „Strach na wróble”. Jego kariera nabierała tempa. Współpracował z takimi osobami jak Zenon Laskowik, Danuta Rinn, Wacław Kisielewski, Marek Tomaszewski, Halina Frąckowiak czy Andrzej Zaucha.

Przez lata udało mu się stworzyć wiele wspaniałych utworów. Do najbardziej znanych oprócz wspomnianej na początku „Pszczółki Mai”, należą: „Chałupy welcome to”, „Lubię wracać tam gdzie byłem” czy „Zacznij od Bacha”. Otrzymał wiele nagród muzycznych oraz narodowych za szerzenie kultury. Został odznaczony Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznaką „Honoris Gratia”, „Labor Omnia Vincit” i pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 5 maja 2017 roku przechodził zabieg kardiochirurgiczny, 3 dni później dostał udaru mózgu, po którym przebywał w śpiączce. W jej trakcie dostał zapalenia płuc. Zmarł w wieku 67 lat 22 maja 2017 roku w Warszawie.


Znaczek pocztowy dedykowany Zbigniewowi Wodeckiemu


Nic dziwnego, że tak wybitnemu propagatorowi kultury poświęcono nie tylko wiele wydarzeń, ale i uwieczniono go na serii polskich znaczków pocztowych. Zostały wydane w znanej już wcześniej serii „Gwiazdy polskiej muzyki„. Walory z muzykiem zaprojektowała Agnieszka Sancewicz, wydrukowane zostały na arkusikach po 12 sztuk, na papierze fluorescencyjnym techniką offsetową w połączeniu z UV. Wymiary każdego z nich to 43 x 31,25 mm, a planowany nakład 168 000 egzemplarzy. Na grafice widnieje artysta ubrany na galowo i trzymający w rękach skrzypce oraz smyczek. Na nim jego autograf. Z lewej pionowo jego imię i nazwisko ZBIGNIEW WODECKI. Z prawej u góry oznaczenie projektantki, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i rok emisji 2022 oraz nominał znaczka 4,50 ZŁ.

 

Źródła:

https://www.tygodnikprzeglad.pl/pszczolka-maja-ma-100-lat/

https://blog.e-polish.eu/zbigniew-wodecki-i-jego-pszczolka-maja-czyli-spiewaj-na-cale-gardlo-cz-13/

https://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Wodecki


Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.