2022-07-25 09:07:08

Obwarzanek krakowski jest wyrobem piekarniczym w kształcie pierścienia, stworzonego z 2-3 kawałków ciasta. Zwykle posypany solą, sezamem lub makiem. Pierścień ma przekrój 12-17 centymetrów, a grubość 3-4 centymetry. Jego waga powinna mieścić się w przedziale 120-200 gram. Od 28.11.2006 roku znajduje się na liście chronionych produktów tradycyjnych w Polsce, a od 30.10.2010 roku również Unii Europejskiej. Dzięki temu jest on chroniony prawnie. Oznacza to, że bez odpowiednich pozwoleń oraz spełniania norm, nie można sprzedawać produktów pod nazwą obwarzanek krakowski, nawet jeśli zgadza się ich skład oraz wygląd.

Pierwsze wzmianki o obwarzankach pochodzą z 2 marca 1394 roku. W zapiskach rachunkowych dworu królewskiego, zapisano wypiek dla Królowej Jadwigi „obrzanky 1 grosz”. Na początku pieczono je tylko podczas Wielkiego Postu przez oddelegowanych do tego piekarzy. 26 maja 1496 roku Jan Olbracht wydał przywilej na mocy, którego obwarzanki sprzedawać mogli tylko rzemieślnicy piekarniczy z Krakowa. W 1611 roku uchwalono kto i gdzie dokładnie miał prawo do sprzedaży omawianych wypieków i trwało to aż do roku 1802. Od tego momentu „szczęśliwców” wybierano na drodze losowania, aż do prawdopodobnie 1849 roku. Od tego czasu tworzyć mogli je wszyscy piekarze.

Charakterystyczną cechą większości punktów, w których można nabyć obwarzanki, są uliczne wózki i budki. Od 2017 roku w Krakowie można odwiedzić muzeum poświęcone historii obwarzanka. Znajduje się ono przy Rynku Kleparskim i nazywa Żywe Muzeum Obwarzanka. Można tam też stworzyć swój własny wypiek. Od kilku lat w Krakowie odbywa się również Święto Obwarzanka.


Znaczek pocztowy dedykowany obwarzankom krakowskim - emisja 27.07.2022Znaczek poświęcony obwarzankom będzie mieć wymiary 43 x 31,25 milimetrów, szacowany nakład to 144 000 sztuk, a na arkusiku sprzedażnym znajdzie się ich 9. Technika druku to offset z suchym tłoczeniem na papierze fluorescencyjnym. Emisja nastąpi 27.07.2022 roku. W temacie będzie również wydana koperta FDC. Autorką projektu waloru jest Agnieszka Sancewicz. Na grafice znajdują się trzy obwarzanki, przewiązane charakterystycznym sznurkiem. Nad nimi rysunki artykułów piekarniczych, z lewej od góry logo chronionych oznaczeń geograficznych, nominał „8 zł”, napis: „Polskie produkty regionalne, obwarzanek krakowski”, oznaczenie autorki grafiki, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i rok emisji znaczka 2022.


Arkusz sprzedażny dedykowany obwarzankom krakowskim - emisja 27.07.2022

 

 

 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/obwarzanek-krakowski

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obwarzanek

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.