2021-11-17 14:48:48


W obecnych czasach, aby wysłać komuś wiadomość, nie musimy udawać się na pocztę lub czekać na listonosza. Nie trzeba również tracić wielu dni na to, aż odbiorca przeczyta list i znowu na odpowiedź. SMS-y, e-maile czy rozmowy telefoniczne są już wszechobecne. Jednak nikomu nie udało się posiąść umiejętności teleportacji, więc paczki już trzeba, w jakiś sposób przetransportować. Pocztę tradycyjną znamy wszyscy, ale w jaki inny sposób można wysyłać korespondencję i przedmioty? Jakie niestandardowe usługi działały dawniej i dziś?


Poczta gołębia to metoda, o której słyszała większość z nas, jednak nie do końca każdy może zdawać sobie sprawę, kiedy zaczęto wykorzystywać ptaki do wysyłania wiadomości. Stało się to już około 5 000 lat p.n.e. W Fenicji, położonej na terenach dzisiejszego Libanu, Syrii i Izraela, udomowiono gołębie oraz wytresowano tak, że były w stanie przebyć w dwa dni trasę, która ludziom zajmowała miesiąc. W I wieku p.n.e. Egipcjanie, Grecy oraz Rzymianie korzystali z tych ptaków w celu przesyłania korespondencji z i na statki. W kolejnych latach przekazywały wiadomości również na terenach objętych konfliktami zbrojnymi. W niektórych krajach były regularnie wykorzystywane bardzo długo np. jeszcze w latach 1971-1973 hinduska policja dostarczyła za ich pomocą aż 40 000 przesyłek. Obecnie gołębie pocztowe i ich pracę, można zobaczyć głównie na imprezach okolicznościowych.Poczta balonowa była testowana od końcówki XVIII wieku. Pierwsze przesyłki za pomocą takiego aerostaty, zostały wysłane 7 stycznia 1785 roku z Anglii do Francji. W Ameryce list napisany przez Jerzego Waszyngtona i wysłany z Filadelfii do New Jersey, miał zostać przekazany właścicielowi posesji, na której wyląduje Jean-Pierre Blanchard swoim balonem. W Polsce pierwszy taki przelot odbył się w 1926 roku. Niestety, poczta tego typu bywała mało praktyczna. Miały na nią wpływ warunki pogodowe oraz ograniczenia dotyczące pojemności bagażu. Obecnie wykorzystywana jest przy pokazach specjalnych.Poczta sterowcowa ma swoje początki w Niemczech w 1908 roku. Pierwotnie była to inicjatywa prywatna, jednak już w ciągu 4 lat stała się również państwową. Aż 43 państwa korzystały z tych statków powietrznych, do przesyłek między sobą, na różne kontynenty. Jednak 6 maja 1937 roku doszło do niewyobrażalnej tragedii. Na sam koniec 3-dniowej podróży z Frankfurtu do New Jersey, statek spłonął przy cumowaniu na lotnisku w Lakehurst. Zginęło 13 pasażerów i 22 członków załogi, a wielu zostało rannych. Po tym wydarzeniu sterowce wykorzystywane były jedynie w celach reklamowych.


Ludzie testowali jeszcze wiele innych sposobów wysyłki. Na przykład od 1902 roku podjęto próby stworzenia poczty rakietowej. Jednak dopiero 2 lutego 1931 roku pomyślnie udało się dostarczyć w ten sposób listy i kartki w Austrii: z Schöckl do Radegund. Pomimo wielu nawet udanych prób w kolejnych latach dokonywanych przez różnych ludzi na różnych kontynentach, metoda ta nie przyjęła się w powszechnym użytku.


Jeśli interesują Cię inne historie związane z pocztą zapraszam do zapoznania się  z artykułem dotyczącym pierwszego znaczka i w jaki sposób w ogóle powstał, dodatkowo możesz również nabyć walory pocztowe  o takiej tematyce, pod tym linkiem.

 

 

Źródła:

https://historia.wprost.pl/10322790/hindenburg-w-plomieniach-katastrofa-ktora-polozyla-kres-pasazerskim-lotom-sterowcow.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Poczta_go%C5%82%C4%99bia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Poczta_balonowa

https://plwiki.pl/Leksykon/Poczta_sterowcowa

https://pl.wikipedia.org/wiki/Poczta_rakietowa

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.