2022-03-04 13:05:40

Pierwszy znaczek z marcowej emisji można dodać do swojej kolekcji już od pierwszego dnia marca 2022. Jego temat to Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest wydrukowany rotograwiurą na papierze fluorescencyjnym. Format wynosi 31,25 x 51 mm, nakład 168 000 sztuk, a na arkuszu sprzedażnym znajduje się ich 12. Wartość to 4,50 zł. Autorem projektu graficznego jest Adam Kultys. Umieścił on na nim postać sierżanta Józefa Franczaka, pseudonim Laluś. Został stworzony na bazie zdjęcia z albumu rodzinnego żołnierza. Nad sylwetką napis Polska oraz lata życia „Lalusia” 1918-1963. Z prawej pionowo zapisane: Sierżant Józef Franczak „Laluś”. Na mundurze nominał „4,50 zł”. Niżej zapis tematu: Międzynarodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. U dołu: A. Kultys PWPW SA 2022. Kolorystyka utrzymana w barwach biało-czerwonych i nawiązująca do polskiej flagi.

Józef Franczak urodził się 17 marca 1918 roku lub 25 maja 1918 roku w Kozicach Górnych (teren dzisiejszego województwa lubelskiego). Już w wieku 17 lat jako ochotnik wstąpił do Wojska Polskiego. Ukończył Szkołę Podoficerską w Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu. Działał aktywnie w AK. Zdezerterował w styczniu 1945 po wyrokach śmierci na AK-owcach. Został zastrzelony 21 października 1963 roku przy działaniach ZOMO. Uznaje się go za ostatniego partyzanta polskiego podziemia antykomunistycznego.


Znaczek pocztowy upamiętniający "Żołnierzy Wyklętych"



Mianem „Żołnierzy Wyklętych” określa się członków podziemia niepodległościowego w Polsce po II wojnie światowej. Ich działania skierowane było przeciwko Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich i komunistycznym władzom w II Rzeczpospolitej Polskiej. Autorem miana „Żołnierze Wyklęci” jest Leszek Żebrowski. Pochodzi z wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”. Szacuje się, że członków ruchu oporu było 120 000-180 000, a około 9 000 zginęło.

Kolejne marcowe emisje dotyczyć będą serii „Polacy ratujący Żydów”, 200-setnej rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza oraz 100-lecia klubu KKS Lech Poznań. Warto również pamiętać, że w każdej chwili można nabyć znaczki pocztowe wyemitowane już wcześniej. Jeśli ich stan zachowania jest dobry z czasem powinny tylko zyskiwać na wartości.

 

 

Źródła:

https://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n77-n7704  

https://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n71-n7191

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Franczak

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/polityka-historyczna/zolnierze-wykleci/kim-byli-zolnierze-wykleci

https://www.poczta-polska.pl/sklep/plany-emisji/


Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.