2022-04-01 15:37:57

Józef Mackiewicz urodził się 1 kwietnia 1902 roku w Petersburgu, jednak już 5 lat później jego rodzina zamieszkała w Wilnie. Tam rozpoczął edukację, która została przerwana poprzez wojnę polsko-bolszewicką. Mając 17 lat wziął w niej aktywny udział. Nie zdał matury, jednak to nie przeszkodziło mu w tym, aby po wojnie rozpocząć studia przyrodnicze na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie w Wilnie na Uniwersytecie Stefana Batorego. Nie ukończył żadnego z nich, jednak prawdopodobnie uzyskał absolutorium na drugim.

W 1923 roku podjął pracę w lokalnej gazecie „Słowo”. Tam rozpoczął publikację swoich pierwszych artykułów i szlifował literacki talent przez kolejne 6 lat. W tym czasie wydawał nowele oraz reportaże dla dziennika, w którym pracował. Ich zbiór nazwano „Buntem rojstów”. Podczas agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku uciekł do Kowna na Litwie, jednak powrócił zaraz po odbiciu Wilna. Został redaktorem „Gazety Codziennej” – dziennika wydawanego w języku polskim. Gdy Wilno ponownie zostało opanowane przez najeźdźcę zakazano publikowania czasopisma. Aby się utrzymać podejmował prace fizyczne minimum jako drwal.


Józef Mackiewicz w Wilnie przed wybuchem II wojny światowej


Gdy w 1941 roku Niemcy uderzyły na związek radziecki zaproponowano Mackiewiczowi redagowanie po polsku „Tygodnika Powszechnego”, jednak odmówił. Opublikował jedynie kilka artykułów przeciwko komunistom w „Gońcu codziennym” – piśmie pod nadzorem władz niemieckich. Pomimo, że w 1942 roku nie współpracował z władzami niemieckimi, sąd AK skazał go na karę śmierci. Prawdopodobnie w podawanie fałszywych informacji, które tym poskutkowały zamieszani byli Sowieci. Przewodniczący komórki egzekucyjnej Sergiusz Piasecki odmówił wykonania wyroku, a Mackiewicz został ostatecznie uniewinniony.

W 1943 roku był w Katyniu przy ekshumacji zwłok bestialsko pomordowanych w lasach katyńskich. Po powrocie w „Gońcu codziennym” ukazał się z nim wywiad o tytule „Widziałem na własne oczy”. Zaczął podróżować od Warszawy po Rzym i Szwajcarię cały czas pisząc kolejne artykuły i reportaże. Po wojnie został oczyszczony z zarzutów współpracy z Niemcami. Jego twórczość pozwoliła poznawać prawdę na temat bolesnych wydarzeń zwłaszcza pod okupacją rosyjską. Pisał wiele o zbrodni w Katyniu w różnych przekładach. Dzięki temu historię mogło poznać wiele osób posługujących się różnymi językami. W 10 lat po zakończeniu II wojny światowej wraz z małżonką osiadł na stałe w Monachium, gdzie mieszkał aż do swojej śmierci 31 stycznia 1985 roku.


Znaczek pocztowy - Józef Mackiewicz


1 kwietnia 2022 roku w 120 rocznicę śmierci Józefa Mackiewicza Poczta Polska wyemitowała znaczek dopłaty pocztowej o nominale 0,30 groszy. Widnieje na nim czarno-biały portret pisarza z 1966 roku. Z lewej pionowo jego imię i nazwisko, a poniżej nominał. Autorem jest Jacek Konarzewski. Walor został wykonany rotograwiurą na papierze fluorescencyjnym. Każda sztuka ma wymiary 25,5mm x 31,25 mm. Na arkuszu umieszczone jest 10 x 10 znaczków. Zakładany nakład to 5 000 000 egzemplarzy.

 

 

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Mackiewicz

https://www.poczta-polska.pl/sklep/kolekcje-filtelistyczne/nowosci/#

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.