2022-09-12 21:39:27

Odkąd ludzie zaczęli pływać po morzach i oceanach zdarzały się również tragedie na wodach. Często zdarzało się, że załogi statków rozbijały się o brzegi lądu tylko dlatego, że nie widziały ich w ciemnościach czy w szalejącym sztormie. Zaczęto więc rozważać, w jaki sposób można ostrzegać marynarzy przed niebezpieczeństwem. Początkowo po prostu rozpalano ogień, ogniska. Było to jednak dość uciążliwe i trudne do wykonania przy niesprzyjającej pogodzie. Z czasem pomysł rozwinięto i ogień umieszczano w koszach na specjalnych żurawiach. Taka machina już w pewien sposób przypominała współczesne, wysokie latarnie. Nazywały się one blizy.

Jedną z najbardziej znanych latarni na świecie jest ta z wyspy Faros położonej na Morzu Śródziemnym. Stała przy wejściu do egipskiego portu w Aleksandrii. Zaczęła funkcjonować już w 279 p.n.e i prawdopodobnie miała około 115-120 metrów wysokości. Wieńczył ją około 7-metrowy posąg Posejdona, a jej budowa zajęła 14-20 lat. Wedle przypuszczalnego wyglądu na podstawie zapisków i badań, bardzo przypominała bryłą wiele latarni bardziej współczesnych. Oczywiście nie mogła być wyposażona w reflektory czy żarówki.


Przypuszczalny wygląd latarni według H. Thierscha


Rozewie uznawane jest za jeden z najbardziej wysuniętych na północ terytoriów Polski. Najdalszy leży w położonej nieopodal miejscowości Jastrzębia Góra. Na obszarze przylądka Rozewie znajduje się rezerwat przyrody powstały w 1959 roku i mający ponad 12 hektarów powierzchni. Utworzono go w celu ochrony klifu porosłego bukowym lasem, drzewa jarzębu szwedzkiego czy buczyny pomorskiej. Można tam znaleźć też inne, chronione rośliny. Sam klif jest również wzmocniony za pomocą betonu co zrobiono już na początku XX wieku (lata dwudzieste). Historia wsi Rozewie sięga 1920 roku. Wedle danych z 2016 roku zamieszkiwało ją 276 osób i ma powierzchnię niecałych 150 kilometrów kwadratowych.

Latarnia Morska Rozewie leży na przylądku o tej samej nazwie, pomiędzy Jastrzębią Górą a Chłapowem. Dokładne położenie to 54°49,82′ N 18°20,18′ E. Powstała w 1822 roku. Nazywa się ją często „starą”, „pierwszą” lub „Rozewie 1”. Spowodowane jest to tym, że przez pewien czas funkcjonowała inna wybudowana później - bo w 1875 roku. Nie jest używana już od 112 lat. Aktualnie jednak wykorzystywana jest „stara”, którą zmodernizowano i dodano specjalne światło.

Rozewie 1 charakteryzuje się światłem błyskowym, o największym zasięgu nominalnym ze wszystkich latarń morskich polskiego wybrzeża. Wynosi on 26 Mm (48,2 km). Wysokość budynku to 32,7 metra, a wysokość światła 83 metrów n.p.m. Od 2019 roku latarnia wyposażona jest w dwa reflektory ledowe umieszczone na obrotowej platformie. Jej prędkość to 3,33 obrotów na minutę. Każdy z ledów ma średnicę 13 centymetrów. W latarni obecnie znajduje się Muzeum Latarnictwa pod nadzorem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.


Znaczek z 10.09.2022 roku poświęcony 200-leciu latarni morskiej na Przylądku Rozewie


Na walorze poświęconym rozewskiej latarni projektant Andrzej Gosik przedstawił ją w formie zdjęcia przechodzącego od dołu do góry w grafikę i która oświetla lewą i prawą stronę. W górnej części nazwa tematu: „200 lat latarni morskiej Rozewie”, z lewej oznaczenie Polski jako emitenta, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, rok emisji 2022 i nominał 15,30 zł. Wymiary znaczka to 39,5 x 51 mm, a w bloku znajduje się jeden. Wymiary bloku to 79 x 101 mm. Walory drukowane rotograwiurą na papierze fluorescencyjnym. Nakład 100 000 sztuk. Emisja z dnia 10 września 2022 roku.


 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Przyl%C4%85dek_Rozewski

https://pl.wikipedia.org/wiki/Latarnia_Morska_Rozewie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozewie_(wie%C5%9B)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozewie

https://www.poczta-polska.pl/sklep/kolekcje-filtelistyczne/nowosci/#

https://pl.wikipedia.org/wiki/Latarnia_morska_na_Faros
Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.