2022-11-28 22:33:23

NFT to temat, który od kilku lat jest bardzo popularny w sieci. Sam zamysł dla wielu tradycjonalistów kolekcjonowania może wydawać się absurdalny, jednak tematyka cieszy się mniejszym lub większym zainteresowaniem już od dobrych kilku lat. NFT to z angielskiego “non-fungible token” co po polsku przekłada się na “niewymienialny token”. W bardzo prostym tłumaczeniu oznacza to, że taki token nie ma konkretnej wartości - jest ona taka ile zdecyduje się dać za NFT nabywca. Podobnie jak w walorami filatelistycznymi kolekcjonerskimi. Różnica jest jednak taka, że typowe walory mają formę fizyczną, a NFT cyfrową opartą na podobnych zabezpieczeniach jak kryptowaluty. Kryptowaluty jednak takie jak np. najbardziej znany bitcoin mają jakąś określoną wartość ze względu na kurs, można je swobodnie po nim wymieniać. W NFT tego nie ma i możemy zarobić na nich tyle, ile zaoferuje nam potencjalny kupujący. Sama tematyka kryptowalt i NFT  jest bardzo obszerna i dość skomplikowana, dlatego zainteresowanych tematem zachęcam do zapoznania się z tymi dziedzinami, ponieważ niemożliwe jest streścić je w kilku zdaniach.


Na fali popularności NFT Poczta Polska postanowiła stworzyć serwis, w którym można nabyć cyfrowe znaczki. Najpierw wyemitowane będą w formie tradycyjnej, jednak w styczniu przyszłego roku będzie można stać się też ich nabywcą w wersji cyfrowej. Ich tematem jest "Polska w Kosmosie". Jednak ilość wersji cyfrowych nie jest nieograniczona - bez tego cały zamysł nie miałby większego sensu i popytu. Łącznie w kolekcji znalazło się 175 000 znaczków tradycyjnych i 25 000 w formie tokenów NFT. Ponadto jeden temat pojawił się tylko w formie kryptoznaczków, zapewne w celu zachęcenia do zapoznania się z NFT i kolekcjonowania w ten sposób. Każdy z walorów związany jest z jakąś międzynarodową misją kosmiczną, w której wkład mieli polscy naukowcy.


"EarthCARE" to europejsko-japońska misja, której głównym celem miała być obserwacja naszej planety. Satelita, który brał w niej udział znalazł się na pierwszym znaczku w kolekcji "Polska w kosmosie". Na drugim znalazły się również satelity i były to: "Lem" oraz "Heweliusz". Pierwszy wyleciał 21.11.2013 roku, a drugi 19.08.2014 roku. Stworzone zostały w ramach kanadyjsko-autriacko-polskiej kooperacji pod nazwą BRITE-PL. Tematyka trzeciego znaczka dotyczy Europejskiej Agencji Kosmicznej PROBA. Na walorze widnieją nawiązania technologiczne związane z ładunkami i platformami satelitarnymi. OPS-SAT to technologiczny satelita, do którego polscy naukowcy stworzyli minimum oprogramowanie. Start misji Europejskiego Centrum Operacji Satelitarnych, w których wykorzystano OPS-SAT miał miejsce w 2019 roku

Wyżej opisane walory filatelistyczne zostały wyemitowane zarówno w formie cyberznaczków jak i tradycyjnej. Natomiast piąty nazwany S. I. 01 tylko w cyfrowej. Samo stworzenie grafiki znaczka było procesem niesamowicie ciekawym i obecnie bardzo na topie. Wykorzystano do tego AL czyli sztuczną inteligencję. Podano jej hasło "polski satelita naukowy eksplorujący przestrzeń kosmiczną", a ona na podstawie wielu zebranych wcześniej w globalnej sieci internetowej danych, stworzyła swoją wizję podanej jej treści. 


Cyberznaczek S. 1. 01
Każdy z tradycyjnych znaczków zaprojektował Roch Stefaniak (cyber wersję opracował). Na arkuszach sprzedażnych znajduje się ich po 4 - każdy na inny temat. Mają one wymiary po 31,25 x 43 mm każdy. Nakład każdego z bloków to 100 000 sztuk. Technika druku to offset na papierze fluorescencyjnym. Data planowanej emisji to 6 grudnia 2022 roku.

W jak najprostszy sposób starałam się objaśnić przedstawiany dzisiaj temat, jednak jest to prawie niemożliwe aby to zrobić skrótowo. Jest to tematyka bardzo ciekawa i zachęcam się do zapoznania z tematem w bardziej obszernych i naukowych źródłach. Źródła:

https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/nft-w-12-punktach-wyjasniamy-trend-w-najprostszy-mozliwy-sposob/mgzqxf7

https://nft.poczta-polska.pl/

https://www.poczta-polska.pl/poczta-polska-wprowadza-znaczki-emisji-polska-w-kosmosie-to-zapowiedz-serii-przyszlorocznych-kryptoznaczkow/#


Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.