2023-01-09 21:18:46

Kalendarz Chiński tak jak i Gregoriański, z którego korzystamy obecnie w Polsce, dzieli rok na 12 miesięcy. W samych Chinach oficjalnie używa się Kalendarza Gregoriańskiego, Kalendarz Chiński ma obecnie znaczenie bardziej kulturowe i tradycyjne. Różnią się jednak ilością dni w poszczególnych miesiącach - w Chińskim zawsze jest to 29 lub 31 (u nas np. luty ma 28 lub 29 są też miesiące, które mają dni 30. Co jakiś czas wedle cyklu Metona z Aten (jak w Kalendarzu Babilońskim) pojawia się 13 miesiąc w celu wyrównania czasu, jak np. u nas 29 luty w roku przestępnym.


W Kalendarzu Chińskim liczba 12 jest bardzo ważna. 12 lat to cykl, w którym corocznie inne zwierzę jest hasłem danego roku. Są to powtarzające się szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza (owca), małpa, kogut, pies i świnia. To temat, który większość z nas trochę kojarzy. Mniej powszechną wiedzą jest jednak to, że również miesiące są nazywane od tych zwierząt, ale również i na poświęcone im okresy po 2 godziny dzieli się doba. Wspomniane zwierzęta są też chińskimi znakami zodiaku i cała tematyka kalendarzy i zodiakalna jest z sobą ściśle powiązana.


Rok 2022 był Rokiem Tygrysa, a rok 2024 będzie Rokiem Węża. Obecny to Rok Królika i jemu poświęcona jest emisja znaczka pocztowego, który premierę będzie miał 23 stycznia 2023 roku. Jest to związane z tym, że zodiakalny Nowy Rok związany jest z kalendarzem księżycowym. Jest on ruchomy i z tego powodu Rok Królika rozpocznie się 22 stycznia 2023 roku, a skończy 9 lutego 2024 roku. Królik definiowany jest jako znak przyjazny, symbol pomyślności i spokoju. Daje pozytywną energię do działania i sprzyja realizacji planów.Znaczek pocztowy w temacie "Królik" z serii "Chińskie znaki zodiaku"Znaczek pocztowy poświęcony zodiakalnemu królikowi przedstawia to zwierzę z profilu na czerwonym tle. Nad nim stylizowanym fontem w żółtym kolorze napisana nazwa serii "Chińskie znaki zodiaku", z lewej nazwa tematu "Rok Królika". Nad królikiem na biało nominał waloru 4,60 zł pod nim nazwa państwa Polska, z prawej na czarno oznaczenie autora projektu Andrzeja Gosika, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i rok emisji 2023. 


Znaczki zostaną wydrukowane offsetem na papierze fluorescencyjnym. Każdy z nich będzie mieć wymiary 45 x 45 mm po 8 sztuk na arkuszach sprzedażnych. Nakład to 128 egzemplarzy. 
Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chi%C5%84ski_Nowy_Rok

https://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5?

https://przewodnikduchowy.pl/wt/horoskop-chinski-krolik.php

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.