2024-03-25 06:51:14

Czym jest NATO?

NATO to skrót od Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego. Jest to sojusz wojskowy utworzony w 1949 roku w celu obrony wspólnych interesów państw członkowskich, głównie przeciwko zagrożeniom ze strony Związku Radzieckiego i jego sojuszników w czasach zimnej wojny. NATO składa się z 30 państw członkowskich z Europy i Ameryki Północnej, które zobowiązały się do wzajemnej obrony w przypadku ataku na którekolwiek z nich, co jest określone w artykule 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Organizacja promuje demokratyczne wartości i umożliwia członkom konsultacje i współpracę w zakresie obronności i bezpieczeństwa, aby rozwiązywać konflikty bez uciekania się do przemocy. NATO prowadzi również operacje pokojowe i misje szkoleniowe w różnych częściach świata.

Od zakończenia zimnej wojny organizacja przekształciła się, rozszerzając swoje zadania o interwencje w konfliktach poza granicami terytorium członków i zwalczanie nowych zagrożeń np. takich jak terroryzm. Sojusz utrzymuje także partnerstwa z krajami niebędącymi członkami aby promować stabilność i bezpieczeństwo na szerszą skalę. Współpraca obronna i polityczna w ramach NATO opiera się na zasadach kolektywnej obrony i solidarności między sojusznikami, w celu zachowania bezpieczeństwa euroatlantyckiego.


Polska w NATO

Aby Polska mogła dołączyć do NATO musiała spełnić szereg warunków określonych przez organizację. Znane są one jako "Plan Działań na rzecz Członkostwa" (Membership Action Plan - MAP). Pierwszym wymogiem była stabilność polityczna i demokratyczne rządy, co oznaczało przeprowadzenie reform wewnętrznych. W tym zapewnienie praworządności, poszanowania praw człowieka i ochrony mniejszości. Polska musiała również zreformować swoje siły zbrojne, aby były kompatybilne z normami NATO. To wiązało się z modernizacją wyposażenia wojskowego i systemów dowodzenia. Ważnym aspektem było zobowiązanie do zasad demokracji rynkowej i zdolność do przyczyniania się do wspólnej obrony, co wymagało odpowiedniego poziomu wydatków na obronność. Polska musiała także udowodnić, że jest w stanie uczestniczyć w misjach i operacjach pokojowych NATO, co oznaczało dostosowanie struktur wojskowych do wymogów sojuszu.

Kolejnym krokiem była reforma służb bezpieczeństwa, aby uniezależnić je od wpływów politycznych i zagwarantować ich profesjonalizm. Integracja z systemami obrony NATO wymagała od Polski wdrożenia standardów interoperacyjności w komunikacji i logistyce. Polska musiała również zadeklarować gotowość do współpracy regionalnej i dwustronnej z innymi państwami członkowskimi NATO. Ważne było też zabezpieczenie tajemnic NATO, co wiązało się z wprowadzeniem odpowiednich procedur bezpieczeństwa informacji. Polska musiała również zharmonizować swoje prawodawstwo krajowe z wymogami międzynarodowymi i sojuszniczymi.

Ostatecznie, akceptacja Polski jako członka NATO była uzależniona od zgody wszystkich obecnych członków organizacji. To wymagało dyplomatycznych starań i negocjacji. Wypełnienie tych warunków pozwoliło Polsce na przystąpienie do NATO 13 marca 1999 roku, co było historycznym momentem w integracji kraju z zachodnimi strukturami bezpieczeństwa.



Znaczek pocztowy z okazji 25. Rocznicy przystąpienia Polski do NATO

Znaczek pocztowy 25-lecie Polski w NATO


Znaczek pocztowy z okazji 25. Rocznicy przystąpienia Polski do NATO

Znaczek pocztowy "25 Lat Polski w NATO" został wydany przez Pocztę Polską z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Zaprojektowany przez Jarosława Ochendzana znaczek ma format 25,5 x 31,25 mm. Został wydrukowany techniką rotograwiury na papierze fluorescencyjnym i wprowadzony do obiegu 12 marca 2024 roku w nakładzie 1 000 000 egzemplarzy.

Na znaczku przedstawiono orła białego oraz logotyp NATO – różę kompasową, co symbolizuje dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa. Tło znaczka jest błękitne nawiązując do Oceanu Atlantyckiego, co podkreśla transatlantycki charakter sojuszu. Całość dopełnia biało-czerwona wstęga, co dodaje znaczkowi polskiego charakteru. Wydanie to stanowi wyraz uznania dla wszystkich osób zaangażowanych w proces budowania bezpieczeństwa Polski i jej obecności w NATO.


Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.