2025-05-08 07:51:20

Emisja znaczka „1. Dywizja Pancerna - Odyseja Wolności” to symboliczny hołd dla jednej z najbardziej zasłużonych polskich jednostek z okresu II wojny światowej. Dywizja generała Stanisława Maczka, której żołnierze przeszli szlak bojowy od Francji po Niemcy, stanowi dziś ważny punkt odniesienia w historii polskiego wysiłku zbrojnego na Zachodzie. Wydanie znaczka w tej tematyce łączy atrakcyjną szatę graficzną z pamięcią o zasłużonych, patriotyzmem i edukacją.

Dywizja Pancerna została utworzona w 1942 roku w Wielkiej Brytanii. Dowództwo objął generał Stanisław Maczek - doświadczony oficer Wojska Polskiego, który już wcześniej zasłynął z organizacji skutecznych jednostek pancernych. Dywizja była częścią 1. Armii Kanadyjskiej i wzięła udział w inwazji na Normandię w sierpniu 1944 roku. Jej działania obejmowały operację Totalize, walki pod Falaise, wyzwalanie Belgii oraz Holandii - w tym słynne wyzwolenie Bredy bez strat wśród cywilów. Zakończenie wojny nastąpiło w niemieckim Wilhelmshaven, gdzie jednostka przyjęła kapitulację tysięcy żołnierzy Wehrmachtu.


Dlaczego Dywizję nazwano Odyseją Wolności?

Określenie „Odyseja Wolności” wobec 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka ma silne uzasadnienie historyczne i symboliczne. Nawiązuje ono do długiej, pełnej poświęceń drogi, jaką przebyli polscy żołnierze, by walczyć o wolność - zarówno własną, jak i innych narodów. Mimo że sami tej wolności po wojnie nie zaznali.

Dywizja została utworzona na emigracji w Wielkiej Brytanii, a jej żołnierze wcześniej przeszli przez dramat klęski wrześniowej, internowanie we Francji i ewakuację. Po długich przygotowaniach w sierpniu 1944 roku weszli do walki w Normandii jako część wojsk alianckich. Ich szlak prowadził przez Francję, Belgię, Holandię aż do północnych Niemiec. Zdobyli uznanie za skuteczność militarną i humanitarną postawę - zwłaszcza podczas bezkrwawego wyzwolenia Bredy.

Mimo tego ogromnego wkładu w zwycięstwo nad III Rzeszą, żołnierze dywizji nie mogli wrócić do Polski, która znalazła się pod sowieckim wpływem. Wielu z nich pozostało na emigracji, żyjąc w cieniu niewdzięczności komunistycznych władz. Dlatego też ich historia przypomina antyczną odyseję - długą podróż z nadzieją na powrót do ojczyzny, która ostatecznie pozostała poza zasięgiem.


Jak wygląda znaczek pocztowy 1. Dywizja Pancerna - Odyseja Wolności?

W lutym 2025 roku Poczta Polska wyemitowała znaczek pocztowy poświęcony 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Emisja zatytułowana „Odyseja Wolności” upamiętnia poslich żołnierzy, którzy walczyli o wolność Europy Zachodniej w czasach II wojny światowej. Znaczek przedstawia żołnierzy wspomnianej dywizji na pokładzie czołgu, wjeżdżających do wyzwolonych miejscowości w Belgii. Witani są entuzjastycznie przez cywilów.

Znaczek z serii „Odyseja Wolności” został zaprojektowany przez Agatę Tobolczyk i wydrukowany techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym. Ma wymiary 31,25 × 39,5 mm i nominał 4,90 zł. W jednym arkuszu znajduje się 12 znaczków, a cały nakład emisji wynosi 144 000 sztuk.

Częścią wydania jest również koperta FDC, której format to 162 × 113 mm. Zawiera ona archiwalne zdjęcie żołnierzy 1. Dywizji Pancernej maszerujących przez ulice wyzwolonej miejscowości Lotenhulle we wrześniu 1944 roku. Na datowniku umieszczono wizerunek generała Stanisława Maczka, który dowodził jednostką w całej kampanii zachodnioeuropejskiej - od Normandii aż po północne Niemcy.



1. Dywizja Pancerna - Odyseja Wolności - arkusik - 2025

Znaczki pocztowe 1. Dywizja Pancerna - Odyseja Wolności - arkusik - 2025


Dlaczego Znaczki II Wojna Światowa pasjonują kolekcjonerów?

Znaczek „1. Dywizja Pancerna - Odyseja Wolności” upamiętnia nie tylko konkretne wydarzenia historyczne, lecz także symbolizuje losy polskich żołnierzy, którzy walczyli z dala od ojczyzny. Jest świadectwem ich odwagi i ofiarności oraz tego, jak istotną rolę odegrali w zakończeniu niemieckiej okupacji w Belgii i Holandii. Pomimo wkładu w zwycięstwo aliantów, wielu żołnierzy 1. Dywizji nie wróciło do Polski, która znalazła się pod dominacją komunistów Większość pozostała na emigracji, a los ich ojczyzny przypieczętował dramat „Odysei Wolności”. Walki o kraj, do którego nie mogli powrócić. Dziś jednostka uznawana jest za symbol niezłomności i ofiary złożonej w wale o niepodległość ojczyzny.

Choć znaczek „1. Dywizja Pancerna - Odyseja Wolności” nie znajduje się aktualnie w ofercie sklepu, w sklepie Znaczkopol.pl dostępne są inne emisje o podobnym charakterze. Wśród nich można znaleźć znaczki poświęcone różnym organizacjom wojskowym i militarnym, Polskim Siłom Zbrojnym, kampanii wrześniowej, bohaterom narodowym czy misjom alianckim. Tego typu emisje cieszą się uznaniem wśród kolekcjonerów i stanowią istotny element każdej kolekcji o profilu historycznym i patriotycznym.

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.