2022-08-22 21:18:09

12 sierpnia 2022 roku do obiegu trafiły 2 rodzaje znaczków. Poświęcone są Polskim Madonnom, czyli Matkom Bożym wedle nauk kościoła katolickiego. Pierwsza z nich to „Matka Boska Dzierżoniowska”, a drugą jest „Matka Boża Uśmiechnięta z Pszowa”. Co ciekawe w naszym kraju można znaleźć ogromną ilość różnych matek boskich, jednak bardzo trudno o konkretną i rzetelną listę (koronowanych jest około 200). Jedne z najbardziej znanych to Matka Boska Częstochowska, Matka Boska Licheńska czy Matka Boska Fatimska. Występują również takie jak Matka Boska Harcerska czy Matka Boska Ludzi Pracy.

Matkę Boską Dzierżoniowską poznaliśmy w 2008 roku. Podczas konserwacji kościoła pod wezwaniem świętego Jerzego w Dzierżoniowie, odkryto fresk o wymiarach około 40 x 50 centymetrów z wizerunkiem Madonny z dzieciątkiem i podpisem. Prawdopodobnie pochodzi z około 1506 roku, jednak niektóre źródła podają datę o 200 lat wcześniejszą. Maryja ubrana jest w niebieską, bogato zdobioną szatę a na głowie ma koronę (po koronacji). Trzyma w rękach małego Jezusa w szacie o barwie czerwonej. Oczywiście dzieło sztuki zostało poddane renowacji. Nazwa została zaczerpnięta z pieśni „Salve Regina” oraz z tego, że prawdopodobnie we wspomnianym kościele istniał kult Matki Miłosierdzia.Znaczek z wizerunkiem Matki Boskiej Dzierżoniowskiej


Matka Boża Uśmiechnięta z Pszowa jest kopią Matki Boskiej Częstochowskiej. Pochodzi z Jasnej Góry i stamtąd w 1722 wierni przynieśli jej wizerunek do Pszowa z pielgrzymki. Z drugiej strony przedstawiona była święta Jadwiga. Podczas podróży obraz uległ znacznym uszkodzeniom i został poddany renowacji. Podczas prac Fryderyk Siedlecki sprawił, że wizerunek Madonny stał się nieco jaśniejszy, a jej mimika bardziej uśmiechnięta. To właśnie sprawiło, że dziś cieszy się swoim przydomkiem. Oficjalnie tę nazwę uzyskała dopiero w czasach nam współczesnych.Znaczek z wizerunkiem Matki Boskiej Uśmiechniętej z PszowaOba rodzaje znaczków wydane będą w 117 000 egzemplarzach. A ich grafikach widnieją kopie obrazów z Madonnami. Ponadto nazwa serii „Polskie Madonny”, nazwa emitenta Polska, oznaczenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, autora projektów walorów Pawła Myszki oraz nominały 4,50 ZŁ. Drukowane są rotograwiurą na papierze fluorescencyjnym. Każdy ze znaczków ma wymiar 40,5 x 55 mm, a na arkuszu sprzedażnym jest po 9 sztuk.

 

 

 

Źródła:

https://trybuna.info/opinie/maryi-ci-u-nas-dostatek/

https://wakcji24.pl/bez-kategorii/salve-regina-mater-misericordiae/

http://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5

http://www.madonny.zascianek.pl/zawartosc.html

https://www.nowiny.pl/142975-matka-boza-usmiechnieta-z-pszowa.html

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.