2023-11-27 20:38:25

Ojciec Augustyn Kordecki to postać, której odwaga i determinacja podczas szwedzkiego oblężenia klasztoru na Jasnej Górze w 1655 roku uczyniły go nie tylko bohaterem narodowym Polski, lecz także stały się inspiracją dla pokoleń. Jego heroiczna postawa uwieczniona w historii, została doceniona poprzez wydanie znaczka pocztowego o wartości 3,90 zł z jego wizerunkiem, wchodzącego do obiegu 18 listopada 2023 roku.



Znaczek pocztowy Ojciec Augustyn Kordecki - bohaterski przeor i obrońca Jasnej Góry

Znaczek pocztowy Ojciec Augustyn Kordecki - bohaterski przeor i obrońca Jasnej Góry

 

Ojciec Augustyn Kordecki  - Bohaterstwo w obliczu zagrożenia

Ojciec Augustyn Kordecki urodził się w 1603 roku w Kordecku koło Sandomierza, wstępując do zakonu paulinów w 1624 roku. Jego życie przybrało wyjątkowy obrót gdy w 1653 roku został przeorem klasztoru na Jasnej Górze. To właśnie tam w obliczu szwedzkiego oblężenia, Kordecki stanął na czele obrony, która przyczyniła się do zakończenia szwedzkiej inwazji na Polskę.

Przez aż 40 dni od 18 listopada do 27 grudnia 1655 roku, klasztor na Jasnej Górze był pod ciągłym szwedzkim oblężeniem. Ojciec Augustyn Kordecki wraz z innymi zakonnikami, podjął decyzję o heroicznym oporze. Choć przewaga wrogów była przytłaczająca. Jego działania nie tylko zatrzymały najeźdźców, ale także przyczyniły się do końca szwedzkiej inwazji.

Oblężenie Jasnej Góry w 1655 roku miało swoje korzenie głównie w konflikcie między Polską a Szwecją, będącej wówczas jednym z najpotężniejszych mocarstw w Europie. Szwedzi widzieli szansę na rozszerzenie swojego wpływu na ziemie Rzeczypospolitej, osłabionej wewnętrznymi konfliktami i trudnościami politycznymi.

Kontrola nad Jasną Górą miała strategiczne znaczenie zarówno militarne jak i symboliczne. Klasztor stanowił nie tylko ważne centrum religijne, lecz też twierdzę, która kontrolowała część regionu. Szwedzi, będący wówczas mocno związani z luteranizmem, widzieli w katolicyzmie klasztoru na Jasnej Górze przeszkodę dla rozszerzania swoich wpływów na terenie Polski.

 

Obrona Jasnej Góry - Obraz Januarego Suchodolskiego

Obrona Jasnej Góry - Obraz Januarego Suchodolskiego

 

Augustyn Kordecki w „Potopie” Sienkiewicza

Postawa ojca Augustyna Kordeckiego opisana została również w dziele "Potop" Henryka Sienkiewicza. Stała się nie tylko symbolem bohaterstwa, lecz także duchowej niezależności. Jego list do króla szwedzkiego opóźniający kapitulację klasztoru był wyrazem strategii na rzecz przetrwania.

18 listopada 2023 roku to szczególna data. Do obiegu trafił znaczek pocztowy z wizerunkiem ojca Augustyna Kordeckiego. Wartość znaczka wynosi 3,90 zł, wydrukowany techniką offsetową na fluorescencyjnym papierze, o formacie 31,25 x 51 mm i w nakładzie 128 000 sztuk.

 

Ojciec Augustyn Kordecki nie tylko bronił klasztoru, lecz jego postawa w czasie oblężenia pozostawiła trwały ślad w historii Polski. Jego bohaterstwo uwiecznione na znaczku pocztowym jest hołdem dla niezłomnego ducha, który nauczył pokolenia niepodległościowego patriotyzmu.

 

 

 

 

Źródła:

https://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/850,1,1000007332,1,18,40

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.