2022-04-29 18:23:28

Znaczki pocztowe są wykonane z papieru co ma wpływ na ich trwałość. Bardzo łatwo można je zniszczyć. Wystarczy mieć lekko brudne lub zawilgocone dłonie i dotykać walorów by przypadkiem je rozerwać czy narazić na działanie promieni słonecznych. To powoduje, że ich jakość, a tym samym i wartość spada. Można jednak minimalizować ryzyko ich uszkodzenia delikatnie się z nimi obchodząc lub korzystając ze specjalnych akcesoriów. Ich zaletą jest niewielka cena.

Najczęściej spotykaną pomocą filatelistyczną są klasery. Dzięki nim walory nie przesuwają się, nie są narażone na światło i przypadkowe uszkodzenia. Dodatkowo można je poukładać wedle własnego uznania i podpisać. Takie albumy występują w przeróżnych konfiguracjach. W ofercie można znaleźć egzemplarze na całe arkusze, z możliwością wpinania stron lub w których już ich określona ilość istnieje. Wszystko po to aby każdy mógł znaleźć optymalne rozwiązanie. Można nawet dokupić estetyczne naklejki z nazwami państw czy serii pomagające rozróżniać albumy. Najtańsze albumy można już kupić za kilkanaście złotych. Najwygodniejsze są te z możliwością doczepiania wkładek – mogą mieć one miejsca na przeróżne rozmiary znaczków, a nie tylko domyślne.


Pincety mogą mieć różne końcówki


Do bardziej drogocennych egzemplarzy warto wykorzystać hawidy. Są to małe, foliowe koperty, które sklejone są przynajmniej z jednej strony. Warto pamiętać aby były wykonane z materiałów dobrej jakości, by nie reagowały ze znaczkami. Mogłoby to spowodować na przykład ich odbarwienie. Hawidy są dostępne w różnych wariantach i rozmiarach.

By nie dotykać znaczków bezpośrednio rękoma warto używać pincet zwanych również pęsetami. Są to małe szczypce, którymi można chwytać walory. Mogą mieć różne zakończenia np. spiczaste lub łopatkowate w zależności od potrzeb użytkownika.

Ząbkomierz to przyrząd wspomagający określenie rodzaju ząbków w znaczkach. Pozwala stwierdzić rodzaj perforacji. Wystarczy przyłożyć walor do skali by uzyskać czytelny odczyt. Przy omawianiu gadżetów filatelistycznych nie można zapomnieć o podlepkach. Są to papierowe lub pergaminowe paseczki, które ułatwiają umieszczenie znaczków na kartach i w klaserach. Niestety, uszkadzają one warstwę kleju. Zaleca się aby wykorzystywać je tylko do znaczków stemplowanych, a nie czystych. Mogą również obniżać wartość znaczków dlatego warto najpierw zorientować się kiedy opłaca się z nich korzystać.

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Podlepka

https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C4%85bkowanie_(filatelistyka)

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.