2022-05-27 17:45:51

„Kajko i Kokosz” to seria komiksów autorstwa Janusza Christy wydawana od 1972 roku. Od 2016 roku prowadzi ją Maciej Kur oraz Sławomir Kiełbus. Co ważne sam autor wyraził na to zgodę i od 2007 roku wydawnictwo Egmont poszukiwało odpowiednich osób oraz sposobów by nie zniszczyć tego dziedzictwa kulturowego. Od niedawna rysunkowe historie można oglądać w nowej odsłonie, na jednym z popularnych serwisów streamingowych. Dotychczas powstały również film, przedstawienia oraz gry i zabawki w tej tematyce.

Znaczek pocztowy zostanie wydany 31.05.2022 roku w 50 rocznicę powstania komiksu. Po raz pierwszy historię słowiańskich bohaterów można było zobaczyć w czasopiśmie „Głos Wybrzeża”. Pierwsza historia nosiła nazwę „Złotę prosię”. Z czasem zmieniono ją na „Złoty puchar”. Za swoją twórczość autor Janusz Christa został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Kajko i Kokosz to sympatyczni mieszkańcy kasztelańskiego grodu o nazwie Mirmiłowo. Kajko jest niższy i nieco rozsądniejszy od swojego postawniejszego kompana, któremu towarzyszy smok Miluś. Antagonistami jest Hegemon wraz ze swoją kompanią zbójcerzy. Ich celem jest zdobycie grodu i grabieże. Pozytywnych bohaterów wspiera kasztelan Mirmił, jego małżonka Lubawa czy dobra czarownica Jaga i jej partner Łamignat.

Karta pocztowa i znaczek poświęcony 50 rocznicy komiksu "Kajko i Kokosz"Grafikę kartkę, stempla i znaczków z Kajkiem i Kokoszem przygotowali Joanna Fleszar-Haspert i Radosław Gieremek. Każdy ze znaczków pocztowych będzie miał wymiary 31,25 x 43 mm, a cały blok 90 x 70 mm. Wyemitowane zostanie 90 000 perforowanych i 6 000 nieperforowanych drukowanych techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym. Na grafice widnieje Kajko, Kokosz i smok Miluś na tle grodu. Nad nimi napis „Polska” i nominał 8,00 zł.

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kajko_i_Kokosz

https://www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n78-n7864

Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.