2022-01-05 18:58:37

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach, mieście położonym na południu Polski. Lolek, bo tak nazywali go bliscy, już od najmłodszych lat był bardzo aktywną osobą. Interesował się piłką nożną, spływami kajakowymi, wędrówkami, jazdą na nartach i aktorstwem. Jego rodzina żyła skromnie i musiała mierzyć się z wieloma tragediami. Gdy miał 6 lat, niedługo po urodzeniu zmarła jego siostra, gdy 9 musiał pożegnać matkę. Również jego starszy brat odszedł, gdy Karol miał zaledwie 12 lat, a ojciec gdy 21. Pomimo tego młody Wojtyła był osobą pogodną i zaangażowaną społecznie.


Znaczek pocztowy z Janem Pawłem II z  KongoW 1938 roku Lolek podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, które zmuszony był przerwać, ze względu na II Wojnę Światową. Od 1942 roku wznowił studia, jednak tym razem wybierając teologię na tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. Pracę magisterską obronił na wydziale teologicznym swojej pierwotnej uczelni. 1 listopada 1946 roku Karol Wojtyła odebrał święcenia kapłańskie. Od tego czasu jego rozwój naukowy trwał nieprzerwanie. Piął się też w górę w kościele katolickim. 4 lipca 1958 roku został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa i tytularnym Ombrii w Egipcie. Jego mottem było „Totus Tuus” czyli  „Cały Twój”.  26 czerwca 1967 roku został kardynałem. Regularnie wydawał książki oraz publikacje, a nawet i dramaty i poematy pod pseudonimem Andrzej Jawień.

28 września 1978 roku niespodziewanie zmarł, po zaledwie 33 dniach pontyfikatu, papież Jan Paweł I. W krótkim czasie ponownie musiano zwołać konklawe, w celu wyboru nowej głowy kościoła. Pretendentami do tego tytułu byli Giuseppe Siriego i Giovanni Benelli. Nie uzyskali oni jednak wymaganej ilości głosów kardynalskich. Zaczęto rozważać kandydatury osób spoza Watykanu i z mniejszym z nim powiązaniem. Po 8 głosowaniach na papieża wybrano Wojtyłę, który nie był jednym z faworytów tzw. papabili. Jego pontyfikat został oficjalnie inaugurowany 22 października 1978 roku.

Zapisał się w historii jako pierwszy papież Polak i pierwszy po 455 nie będący Włochem. Ponadto bardzo dużo podróżował, a pierwszą pielgrzymkę odbył w styczniu 1979 do Meksyku i państw Ameryki Łacińskiej. W tym samym roku zawitał również po raz pierwszy jako papież do ojczyzny. Dalej był bardzo aktywny w pisaniu, a jego pierwsza wydaną encykliką papieską było „Redemptor hominis”. 13 maja 1981 roku zamach na jego życie przeprowadził Mehmet Ali Ağca. Pomimo że Jan Paweł II przeżył, do końca życia odczuwał różne związane z tym wydarzeniem dolegliwości. Rok po ataku udał się na dziękczynna pielgrzymkę do Fatimy, gdzie został zaatakowany przez Juana Maríę Fernándeza y Krohna, na szczęście bez poważniejszych obrażeń.


Znaczek z Janem Pawłem II z GwineiBył jednym z najdłużej panujących papieży. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 po długiej chorobie, związanej z różnymi dolegliwościami, w tym minimum chorobą Parkinsona. Jego pogrzeb odbył się odbył się w piątek 8 kwietnia 2005 roku, a w samym Rzymie fizycznie pojawiło się 5 000 000 ludzi, aby pożegnać głowę kościoła. Samych będących tam Polaków szacuje się na 1 500 000. Trumna z ciałem papieża została złożona w krypcie Jana XXIII w Grotach Watykańskich. Miejsce zostało zmienione na kaplicę Świętego Sebastiana bazyliki Świętego Piotra, podczas procesów beatyfikacyjnych 2 maja 2011 roku. 27 kwietnia 2014 Jan Paweł II został ogłoszony Świętym Kościoła Katolickiego.

Walory pocztowe z „polskim” papieżem, cieszą się niesłabnąca popularnością od wielu lat. Są wydawane w różnych latach i w różnych państwach, nie tylko Polsce czy Watykanie. Są to na przykład Mali, Grenada, Lichtenstein czy nasi sąsiedzi Niemcy. Ogromny wybór znaczków pocztowych z Janem Pawłem II pozwoli uzupełnić kolekcję, rozpocząć ją lub powiększyć. Warto również zapoznać się ze znaczkami z innymi papieżami. Może być to będzie ciekawy krok, ku rozwojowi swoich zbiorów.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Pawe%C5%82_II
Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.