Matka Boska Częstochowska i najsłynniejszy jej obraz w Polsce
Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, znany także jako Czarna Madonna, to jedno z najbardziej czczonych i rozpoznawalnych wizerunków Maryi w polskim katolicyzmie. Jest to ikona, która znajduje się na Jasnej Górze w Częstochowie i ma dla wielu Polaków ogromne znaczenie religijne i kulturowe.
Rano, najczęściej o godzinie 6:00, odbywa się uroczyste odsłonięcie obrazu. To moment kiedy pielgrzymi i wierni zgromadzeni w kaplicy mogą zobaczyć obraz w całej jego okazałości. Rytuał ten zwykle wiąże się z poranną mszą świętą i modlitwą.
Wieczorem obraz jest ponownie zakrywany. Zwykle dzieje się to po wieczornej mszy świętej lub nabożeństwie, około godziny 21:20. Zakrycie obrazu jest również momentem pełnym uroczystości i duchowości.
Obrządki te mogą ulec zmianie w zależności od okresu liturgicznego lub szczególnych wydarzeń religijnych odbywających się na Jasnej Górze
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze
Czym jest Apel Jasnogórski?
Jasna Góra z jej słynnym obrazem Czarnej Madonny, od wieków stanowi duchowe centrum Polski. To tu miliony pielgrzymów znajdują pocieszenie, siłę i nadzieję. Opowieść o Jasnej Górze to nie tylko historia religijna, ale też zapis walki, wiary i wytrwałości narodu polskiego. Jak Jasna Góra wpisała się w krajobraz nie tylko polskiej duchowości, ale i historii?
Częstochowska Jasna Góra nie jest tylko miejscem kultu religijnego, ale przede wszystkim symbolem polskiej niezłomności i duchowości. Król Jan Kazimierz, w obliczu trudnej sytuacji kraju podczas potopu szwedzkiego, zawarł śluby jasnogórskie, uznając Matkę Bożą za Królową Polski. Jednym z najsłynniejszych wydarzeń jest obrona klasztoru podczas szwedzkiego najazdu. Zakończyła się ona sukcesem i uznaje się to za cudowną i kluczową dla dalszego przebiegu wojny.
Apel Jasnogórski odbywa się codziennie o godzinie 21:00. Został zainicjowany w 1953 roku w okresie rosyjskiej okupacji. Stał się formą pokojowego protestu i manifestu niezłomnej wiary narodu. Apel Jasnogórski nie ogranicza się jedynie do sfery religijnej. Jego wpływ na polską kulturę jest znaczący – od inspiracji dla artystów, po jego obecność w literaturze i muzyce.
Znaczek pocztowy Jestem. Pamiętam. Czuwam
Symbolika i znaczenie znaczka pocztowego
Znaczek wydany z okazji 70-lecia Apelu Jasnogórskiego może być używany zarówno do wysyłania poczty jak i kolekcjonowania. Ukazanie Czarnej Madonny otoczonej słowami „Jestem. Pamiętam. Czuwam.”, stanowi nie tylko wyraz szacunku dla tradycji religijnej. To też przypomnienie o ciągłej obecności i opiece, jaką Maryja sprawuje nad Polską wedle osób wierzących.
Wydany w nakładzie 126.000 sztuk znaczek pocztowy zachwyca swoją jakością wykonania. Technika offsetowa użyta do jego druku na papierze fluorescencyjnym, pozwoliła uzyskać dobrą ostrość i odwzorowanie kolorów z jasnogórskiego obrazu Maryi. Jego wymiary 31,25 x 43 mm pozwalają na wyeksponowania zarówno obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, jak i otaczających ją słów. Nominał to 3,90 złotego a emisja odbyła się 8.12.2023 roku.