2023-02-27 22:08:31

Rudzik, zwany również rudzikiem zwyczajnym (Erithacus rubecula), to mały ptak z rodziny muchołówkowatych (Muscicapidae). Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych ptaków w Europie, w tym również w Polsce. Ma ubarwienie brązowo-rdzawe na grzbiecie i ogonie, a na spodzie ciała jest białawy z cętkami. Na piersi ma charakterystyczny jasnoczerwony pasek, który wyróżnia go spośród innych ptaków.

Dorosłe osobniki osiągają około 14 cm długości przy rozpiętości skrzydeł wynoszącej około 20-23 cm. Rudzik jest aktywny o świcie i zmierzchu, a jego śpiew jest melodyjny i często słyszany w okresie lęgowym. Ptak ten zamieszkuje różnorodne siedliska w tym lasy, parki, ogrody i zarośla, gdzie żywi się owadami, robakami i jagodami. Jest ptakiem wędrownym, a niektóre osobniki pozostają na swoim terytorium przez cały rok.

Szpak (Sturnus vulgaris) to średniej wielkości ptak z rodziny szpakowatych (Sturnidae). Jego upierzenie jest bardzo charakterystyczne, z czarnym ciałem pokrytym metalicznymi zielonymi i fioletowymi refleksami. Na skrzydłach ma białe plamy, które są widoczne podczas lotu. Na głowie ma charakterystyczną żółtą plamę, którą może stroszyć jako wyraz agresji lub w czasie godów. Szpak ma długi i stożkowaty dziób, którym jest zdolny do wydobywania pokarmu z ziemi.

Szpaki są towarzyskie i często można je spotkać w stadach, szczególnie poza sezonem lęgowym. Są doskonałymi naśladowcami zdolnymi imitować różnorodne dźwięki. W tym odgłosy innych ptaków, a nawet dźwięki z otoczenia ludzkiego, takie jak klucze czy dzwonki telefonu.

Ptaki te są wszystkożerne i odżywiają się różnorodnym pokarmem, w tym owadami, owocami, jagodami, nasionami, a nawet odpadkami spożywczymi. Lęgi odbywają się zazwyczaj od kwietnia do czerwca, a szpaki gniazdują w dziuplach. Zdarza im się jednak bytować także na strychach, w budynkach czy skrzynkach lęgowych.

Grubodziób zwany również szczygłem (Coccothraustes coccothraustes), to średniej wielkości ptak z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Ma charakterystyczny wygląd - dużą, masywną głowę, krótki ogon i krępą sylwetkę. Ubarwienie samców jest efektowne, z różowym odcieniem na piersi i intensywnie żółtym upierzeniem na skrzydłach i ogonie. Samice są bardziej stonowane od względem kolorystycznym i mają brązowe ubarwienie. Grubodzioby gniazdują w koronach drzew budując gniazda z gałązek, korzonków i mchu.

Grubodziób jest głównie ptakiem leśnym, ale można go spotkać również w parkach, ogrodach i zadrzewieniach. Jego głównym pożywieniem są nasiona, zwłaszcza ziarna drzew iglastych i liściastych. Ma silny dziób, którym jest w stanie łamać twarde łupiny nasion. Osobniki zazwyczaj żyją w parach lub w małych grupach. Podczas okresu lęgowego samiec prezentuje swoje piękne upierzenie, wykonując charakterystyczne loty godowe i śpiewając głośnym głosem.

Na znaczkach poświęconych tym zwierzętom, widnieją ilustracje przedstawiające cztery różne ptaki charakterystyczne dla polskich parków. Każdy z nich został oddany w pięknej kolorystyce, dzięki czemu ich piękno i urok mogą zachwycić kolekcjonerów filatelistyki. Artystą odpowiedzialnym za stworzenie projektu waloru filatelistycznego jest Paweł Myszka. Zdjęcia do projektu zostały wykonane przez Macieja Zdziarskiego.

Każdy znaczek ma wymiary 51 x 39,5 mm, co pozwala na dokładne ukazanie detali ptaków. Wydrukowano je techniką offsetową, która zapewnia wysoką jakość reprodukcji kolorów i precyzję w oddaniu oryginalnych ilustracji. Do wydruku znaczka użyto papieru fluorescencyjnego, który sprawia, że walor filatelistyczny wygląda jeszcze bardziej atrakcyjnie pod różnymi źródłami światła. Każdy arkusz sprzedażny zawiera 8 walorów (4 rodzaje x 2). Całkowity nakład to 112 000 egzemplarzy, a data emisji to 28.02.2023 roku.

 

Często spotykane w parkach ptaki to te, które potrafią przystosować się do miejskiego otoczenia i znaleźć odpowiednie warunki do życia, zdobywania pokarmu oraz rozmnażania. Warto jednak pamiętać, że ptaki są istotną częścią ekosystemów miejskich i warto dbać o ich ochronę i zachowanie różnorodności biologicznej. Zapewne ten urokliwy zestaw znaczków o temacie "Ptaki polskich parków" zdobędzie serca zarówno miłośników filatelistyki, jak i obserwatorów przyrody, którzy docenią piękno i różnorodność ptaków, jakie można spotkać w polskich parkach.
Drogi użytkowniku
Klikając przycisk"Przejdź do serwisu" zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych po przez wykorzystanie plików cookies lub podobnych technologii przez administratora serwisu w celu świadczenia usługi zgodnie z postanownienami RODO. Szczegóły dostępne w regulaminie.